Bota

Brukseli dhe Londra përplasen për fondin e emergjencës për koronavirusin

TOPSHOT - This photo taken on December 4, 2017 shows the British flag displayed next to flags of the European Union in front of the European Union Commission in Brussels. British Prime Minister Theresa May is set to meet key European Union figures for talks on Brexit which could determine whether the UK is able to move on to negotiations on trade. / AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND (Photo credit should read EMMANUEL DUNAND/AFP via Getty Images)

Londra dhe Brukseli u përplasen sërish për pagesën prej 300 milionë € që duhet të bëj Mbretëria e Bashkuar në fondin e BE-së të krijuar për emergjencën e koronavirusit.

Zyrtarët britanikë kanë vënë në dyshim shumën që duhet të pagaujë Britanina në fodnin prej 3 miliardë eurosh, i ngritur për të ndihmuar vendet anëtare në përballjen me krizën e covid-19.

Ata thanë se, sipas kushteve të marrëveshjes së largimit nga BE, Britania nuk duhet të paguajë për ndryshimet madhore që bëhen në buxhetin e BE-së pas hyrjes në fuqi të Brexit.

Sipas kushteve të periudhës së tranzicionit, Britania – ndërsa nuk ka ndonjë fjalë në vendimmarrjen e BE – por duhet të vazhdojë të paguajë në buxhet për vitin 2020, dhe gjithashtu do të ruajë përfitimet e anëtarësimit në BE.

Sidoqoftë, zyrtarët britanikë argumentojnë se rreth dy të tretat e asaj që BE-ja po kërkon nga Britania për COVID-19, ëshët jashtë termave të marrëveshjes.

Kjo mosmarrëveshje shton një çarje tjetër në marrëdhëniet Britani-BE, duke ditur se raundi i katërt i bisedimeve mbi marrëdhëniet pas Brexit përfundon të premten, dhe deri më tani asnjë diskutim nuk ka përfunduar në dakordësi./exit

OPINIONE

INTERVISTA