Çfarë fshihet pas luftës në Gaza! | Shqip nga Dritan Hila, 07.11.2023

 

Ne videon me siper Olsi dhe Dritan Hila diskutojne:

1. Konfliktin e sotem Izrael Palestine

2. Si britaniket shpiken Izraelin dhe e populluan me sllave cifute?

3. Pse cifutet e Izraelit nuk jane judejte apo hebrejte e Bibles?

4. Pse Hamasi shihet si organizate clirimtare nga bota Islame?

5. Pse Netanyahut i intereson qe te vrasi sa me shume arabe ne menyre qe te mos shkoje ne burg?

6. Pse projekti i Izraelit ka deshtuar 75 vite pas krijimit te Izraelit?

7. Pse historia e kolonizimit te Kosoves dhe pushtimit te Camerise eshte e njejtje me pushtimin britanik dhe cifut te Palestines?

8. Pse amerikanet duan qe te bejne shtet izraelit dhe palestineze, por ekstremistet cifute e refuzojne ate?

9. Pse Irani beson ne ardhjen e imam Mehdiut dhe Hamasin e mbeshtet si pasoje e besimit te tij?

10. Pse evangjelistet besojne qe cifuteria dhe perendimi duhet te zhduki Islamin?

11. Pse pastori Akil Pano dhe Paulin Vilajeti luten per Izraelin?

12. Cfare thote Kurani per krijimin e Izraelit?

13. Pse romaket shkaterruan Izraelin Biblik dhe krijuan Krishterimin si sekt i moderuar i judaizmit?

14. Pse Rabini Saul u konvertua ne te krishtere dhe u be Shen Pali dhe shkoi ne Rome?

15. Pse Kisha Katolike deri ne Koncilin e saj te Dyte lutej per konvertimin e cifuteve?

16. Pse ruset, gjermanet, polaket dhe popujt e Evropes i kane vrare historikisht cifutet?

17. Pse sulltan Bajaziti II i shpetoi cifutet nga Andaluzia dhe i dergoi ne Selanik dhe pse cifutet donin qe Izraeli te behej ne Selanik?

18. Pse amerikanet nuk duan qe Izraeli te zhduke Hamasin?

19. Pse Katari mbeshtet Hamasin?

20. Pse Irani beson qe para dites se Qametit, Imam Mehdiu do te zbresi ne toke dhe cliroje Palestinen nga Dexhalli dhe zionistet?

21. Pse Stalini krijoi republiken sovjetike – cifute te Birobizhanit; pse Stalini mbeshteti shtetin e Izraelit dhe pse Stalini dhe Putini i kane frike cifutet?

22. Pse ambasadorja cifute ne Tirane, Galit Peleg nuk eshte hebraike por eshte sllave nga Bjellorusia etj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne