Çfarë shkoi keq Princi Zayed?! Fillimisht keni humbur në Afrin e Siri, pastaj në Libi dhe tani Karabakun!

Nga: Ibrahim Karagul

Një aleancë anti-Turqi është krijuar në rajonin që përfshin Gjirin Persik dhe Detin e Kuq nën emrin e “normalizimit” arabo-izraelit.

Kjo aleancë, e projektuar nga Izraeli dhe Sh.B.A në bashkëpunim me Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite, Bahrein dhe regjimin egjiptian, u promovua përmes Princit të Kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe Mohammed bin Zayed dhe Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman.

Emiratet e Bashkuara Arabe u bënë qendra e ndjenjave anti-Turqi në rajonin tonë. Zayed zhvilloi një luftë rajonale kundër Turqisë. Sulmi i grushtit të shtetit të 15 korrikut 2016 kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan dhe Turqisë bëri që armiqësia e Zayed të përhapej në çdo cep të rajonit.

Në fakt, ai ishte grupi që nisi luftën e Karabakut

Ai ishte i pranishëm në Sirinë veriore. Ai kishte një qen në luftë edhe në Libi. Ai gjithashtu kishte një dorë në luftën e Turqisë kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në Irak. Në incidentin e fundit në Karabak, ai ishte grupi që provokoi Armeninë për të sulmuar Azerbajxhanin. Në fakt, ai madje ishte përfshirë në sulmet ekonomike që synonin vendin tonë. Ai dhe ajo aleancë gjithmonë zunë armët kundër luftërave të Turqisë në këto fronte.

Zayed punon në lidhje të drejtpërdrejtë me inteligjencën e SHBA dhe Izraelit; ai po drejton pjesën rajonale të planeve të Perëndimit për “të ndaluar Turqinë”; duke ndjekur Iranin, ai tani po drejton botën arabe drejt një zone luftarake kundër Turqisë; ai po “normalizon” të gjithë rajonin për Izraelin, ndërsa tërheq rajonin arab në një kolaps të ri dhe shumë më të madh.

Zayed po përdor princin e kurorës Saudite siç dëshiron

Zayed ka në pëllëmbë të dorës Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman dhe e çoi atë në fushën e betejës si një lloj “budallai i dobishëm”. Kështu ai e çoi forcën politike dhe ekonomike të Arabisë Saudite në luftë edhe kundër Turqisë.

Për më tepër, ai gjithashtu po përfitonte nga fuqia e SHBA përmes dhëndrit të Donald Trump, Jared Kushner. Rajoni ishte duke u hartuar përmes princave të kurorës dhe dhëndrit të Trump, megjithatë operacioni i vërtetë po drejtohej nga inteligjenca izraelite.

Ky aks kreu një grusht shteti në Egjipt. Ai zhvilloi një grusht shteti në Sudan. Ajo u përpoq të krijonte një shtet terrori në Libi. Ai e nënshtroi Jemenin nën vuajtje të tmerrshme dhe pushtoi rajone të caktuara të vendit. Ajo u bëri presion disa vendeve arabe për të bërë paqe me Izraelin përmes shantazheve dhe kërcënimeve.

Doktrina ‘lufta kundër Islamit’

Ky aks mobilizoi të gjitha organizatat terroriste kundër Turqisë dhe Erdoganit. Ai i zbukuroi, i forcoi dhe i urdhëroi për në Turqi. Këto sulme terroriste u kryen jo vetëm në Irak dhe Siri, por edhe brenda Turqisë.

Ky aks miratoi doktrinën “lufta kundër Islamit” që i përket skifterëve të djathtë ekstremë izraelitë dhe të SHBA-së. Ai i zbatoi me bindje urdhrat e inteligjencës izraelite në emër të “normalizimit”.

Ai ia shiti Jeruzalemin Izraelit; ajo bëri negociata duke përdorur Mekën dhe Medinën; thuhej, “Profeti bëri një gabim në Hudaybiyyah”, dhe kërkoi që Izraeli të kompensohej. Madje kishte guximin të pretendonte: “Jeruzalemi nuk ishte kibleja e parë e muslimanëve (drejtimi i lutjes)”.

Ky aks mohon civilizimin, kulturën islamike dhe pretendimet e tij politike në tërësi. Bën luftë kundër të gjithëve që i mbështesin këto pretendime dhe kësaj trashëgimie dhe ndërton urdhra të rinj shtypjeje.

Trump ishte “budallai i dobishëm” i tyre

Ata po shfaqnin një varësi të tillë dhe po zbatonin praktika kaq të neveritshme saqë po i shërbenin rajonit arab në Perëndim në një pjatë argjendi për herë të dytë pas Luftës së Parë Botërore. Ata po krijonin një tutelë të re, një rend të ri kolonial botëror.

Ky aks po rivendoste frontin e pushtimit që u formua gjatë Luftës së Parë Botërore. Ai po mblidhte ata që qëndronin në linjat britanike atëherë në linjat e SHBA dhe Izraelit sot. Ata kishin luftuar kundër Turqisë gjatë asaj periudhe dhe sot po rindërtojnë përsëri atë front kundër Turqisë.

Trump ishte një “budalla i dobishëm” për ta. Çfarëdo që ata donin ishte zbatuar në mënyrën më të ashpër. Plani për ta bërë Jeruzalemin kryeqytetin e Izraelit u hartua mbi “budallallëkun” e thënë nga Trump.

Njeriu që e quajti princin e kurorës Saudite një “humbës, budalla” tani po bën plane për të ndarë Arabinë Saudite

Por ky aks ishte i dobët dhe mbështetej në presionin e Izraelit për të mbijetuar. Ajo nuk mund të qëndronte në këmbë kundër Turqisë, nuk mund ta ndalonte Turqinë ose ta kufizonte atë. Turqia trashëgoi një trashëgimi të madhe politike; i shtypi në çdo rast.

Zayed ka mbështetur Arabinë Saudite rreth gishtit të tij; bën gjithçka që dëshiron përmes princit të kurorës Saudite. Sidoqoftë, Zayed nuk i beson Salmanit; ai e ka ndjekur; ai e ka përgjuar atë përmes inteligjencës izraelite dhe e quajti atë “një budalla, një humbës”.

Arabia Saudite u përdor për këtë aks vetëm si një “front”. Në fakt, komploti synonte rajonin Saudit. Shkatërrimi i parë pas Irakut dhe Sirisë ishte menduar të ndodhte në Arabinë Saudite. Ky ishte vendi në bordin e synuar. Turqia dhe Irani nuk ishin kërcënimet e vërteta, siç u ishte diktuar Sauditëve. Bin Zayed dhe Izraeli po ishin. Ato ishin burimet e planifikuara të shkatërrimit.

Çfarë nënkupton takimi midis Erdogan, tregon mbreti? A do të shkrijnë lidhjet e akullta?

Tani do të shohim se në çfarë mase administrata e Riadit mund ta kuptojë këtë situatë. Vetëm tani pas daljes së Trump, sauditët kanë shansin të kuptojnë kritikitetin e situatës. Nëse Princi i Kurorës bin Salman mund të vihet në vijë, nëse ai është në gjendje të shpëtojë nga mbështjelljet e Zayed, vetëm atëherë mund të parandalohet një çmenduri që do të shkatërrojë të gjithë rajonin.

A mundet që thirrja telefonike e zhvilluar të shtunën midis Presidentit Erdogan dhe Mbretit Saudit Salman të çojë në një mundësi, një normalizim? Duhet. Administrata e Riadit duhet të ndalojë së pari Turqinë si armike. Ata kanë nevojë për këtë më shumë sesa Turqia.

Ne do të presim dhe do të shohim.

Turqia do të rrethohej nga Lindja. Ky ishte plani. Ky aks do të dështojë

Sidoqoftë, nuk kemi zgjidhje tjetër përveç të parashikojmë që Riad përfundimisht do të kuptojë faktin se boshti UAE-Izrael, që Zayed është jashtë kontrollit. Përndryshe, zona midis Gjirit Persik dhe Detit të Kuq do të pësojë një katastrofë të madhe.

Ky aks do të dështojë. Ky front anti-Turqi nuk do të jetë në gjendje të mbijetojë. Ajo është e ndërtuar mbi marrëdhënie jashtëzakonisht të dobëta dhe të brishta. Një nga një, strategjitë e fshehta të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Zayed, Izraeli dhe planet e fshehta të ekstremit të djathtë të SHBA do të zbulohen të gjitha.

Lufta e fundit e Zayed kundër Turqisë ishte në Karabak. Ai ishte grupi që provokoi kryeministrin armen Nikoll Pashinyan për të sulmuar Azerbajxhanin. Si pasojë e shqetësimit të shkaktuar nga prania aktive e Turqisë në Jug, Mesdheun Lindor dhe Libi, plani ishte të pushtonte Turqinë në Lindje.

Rusia, Franca, Evropa dhe SH.B.A. do të mbështesnin Armeninë dhe Turqia do të gjendej në qoshe, duke e lënë përfundimisht atë në një situatë të ngushtë në Siri, Libi dhe Mesdhe. Ky ishte plani.

Çfarë shkoi keq Pashinyan? Çfarë ndodhi bin Zayed?

Strategjitë nuk u zhvilluan siç ishin planifikuar. Edhe Pashinyan edhe Zayed u lanë jashtë në të ftohtë. Kështu, Zayed në Karabag hasi humbjen e tij më të rëndë pas Afrinit dhe Libisë.

Vërejtja e Presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev, “Çfarë shkoi keq Pashinyan!” është bërë simbolike në lidhje me luftën e Karabakut.

Kështu, ne i themi të njëjtën gjë Zayed, sepse ai është humbësi i vërtetë.

Çfarë shkoi keq Zayed?!

/GazetaImpakt/yenisafak/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne