Deputetja turke: Termi ‘Islam i moderuar’ i princit të Arabisë Saudite u përdor edhe nga gylenistët

Ankara – Një ligjvënës turk ka kritikuar fort përdorimin e termit “Islam i moderuar” nga princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, në zotimin e tij të fundit për të rivendosur Islamin e “moderuar dhe të hapur”, duke thënë se ky term është përdorur gjithashtu edhe nga lëvizja me qëndër në SHBA e klerikut mysliman Fethullah Gylen.

Ravza Kavakçı Kan nga partia në pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) tha se nuk e pranon termin “Islam i moderuar” për disa arsye, duke përfshirë edhe faktin se fraza është përdorur nga Gyleni dhe nga organizata e tij terroriste gyleniste (FETÖ) e cila besohet gjëresisht se ka qenë pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit në 15 korrik 2016.

“Nëse Arabia Saudite do të bëhet vërtet një vend më demokratik, që mbështetet më shumë në të drejtat dhe liritë, atëherë ky është një lajm i mirë për rajonin, aleatin tonë dhe për të drejtat e grave. Megjithatë, unë nuk e pranoj termin ‘Islam i moderuar’, sepse Islami nuk ka nevojë të jetë i moderuar. Unë nuk mendoj se një pikënisje e tillë është e përshtatshme,” tha Kan për Habertürk në 27 tetor, duke shtuar se muslimanët nuk e pranojnë termin” Islam i moderuar “.

“Një terminologji e ngjashme është përdorur edhe nga udhëheqësi terrorist Fethullah Gylen dhe FETÖ. Unë nuk mendoj se është e përshtatshme të përdoret e njëjta frazë. Ne duhet të shohim se çfarë duan të thonë me këtë. ‘Islami i moderuar’ është një term i refuzuar nga myslimanët dhe është një frazë e shpikur në shkencat politike, “tha ajo.

Premtimi i Princit Mohammed në 24 tetor u prit me habi në të gjithë botën për arsye të kundërvenies që i bën klerikëve ultra-konservatorë në favor të një imazhi që ushqehet nga investitorët e huaj dhe të rinjtë sauditë.

“Ne duam të jetojmë një jetë normale. Një jetë në të cilën feja jonë përkthehet në tolerancë, në traditat tona të mirësisë, “u tha ai investitorëve ndërkombëtarë të mbledhur në një forum ekonomik në Riad.

“Ne nuk do të shpenzojmë 30 vitet e ardhshme të jetës të lidhura me ide shkatërrimtare. Ne do t’i shkatërrojmë ato sot, në këtë kohë. Ne po kthehemi në atë që ishim më parë, një vend islamik i moderuar që është i hapur për të gjitha fetë, traditat dhe njerëzit rreth botës, “tha ai.

Një parti tjetër turke që komentoi vërejtjet e princit të kurorës ishte partia kryesore opozitare, Partia Republikane Popullore (CHP) me nënkryetarin e saj Öztürk Yılmaz i cili tha se se princi është në kërkim e sipër për të siguruar simpati.

“Ne mund ta perceptojmë deklaratën e princit të kurorës si një kërkim për të siguruar simpati në lidhje me të ardhmen e tij. Adoptimi i një kuptimi të moderuar të Islamit nënkupton përfundimin e një pjese të praktikave shtypëse, por ne e dimë se udhëheqja atje po mbijeton me këto praktika “, tha Yılmaz për Habertürk, duke shtuar se Arabia Saudite po mundohet të gjejë një mënyrë për të kapërcyer problemin e saj të imazhit./ Gazeta Impakt

burimi:hurriyet

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne