“Dështimi” i Ukrainës një problem i madh për Biden – Seymour Hersh

Kievi përballet me “katastrofë të afërt” në konfliktin me Moskën, sipas reporterit investigativ Seymour Hersh
Kundërofensiva themeluese e Ukrainës do të shënojë një siklet të madh për Shtëpinë e Bardhë, ka argumentuar gazetari fitues i Pulitzer, Seymour Hersh, duke sugjeruar se mbështetja e vijës së ashpër të Presidentit Joe Biden për Kievin mund t’i kushtojë atij zgjedhjet e ardhshme.

Duke shkruar në artikullin e tij të fundit në Substack të enjten, Hersh përshkroi përparimin e operacioneve sulmuese të Ukrainës, duke pretenduar se do t’i duhej një “mrekulli” për të rikthyer fitimet ruse pasi Moska mori “kontrollin e plotë” të rajoneve Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporozhye.

Ndërsa një rebelim jetëshkurtër nga Wagner Group i Rusisë fundjavën e kaluar ofroi një shpërqendrim të shkurtër nga “kundërofensiva e dështuar e Ukrainës”, Hersh vazhdoi të argumentonte se Kievi po shkon drejt “katastrofës”. Ai tha se kjo mund të jetë politikisht e dëmshme për Biden, i cili do të kërkojë të shesë Ukrainën si një sukses të politikës së jashtme, ndërsa ai bën fushatë për rizgjedhjen në 2024.

“Mund të jetë e kujdesshme që Joe Biden të flasë drejtpërdrejt për luftën dhe problemet e saj të ndryshme për Amerikën – dhe të shpjegojë pse më shumë se 150 miliardë dollarë që administrata e tij ka vënë deri më tani rezultoi të ishte një investim shumë i keq.” shtoi gazetari.

Duke treguar statistikat e fushëbetejës dhe informacione të tjera të ofruara nga burime të inteligjencës amerikane, Hersh pohoi se Kievi kishte rimarrë vetëm 44 milje katrorë territor që nga nisja e kundërofensive në fillim të qershorit, “pjesa më e madhe e saj ishte e hapur”. Ai tha se me ritmin aktual, Kievit do t’i duhen 117 vjet për të zmbrapsur plotësisht forcat ruse, duke ia atribuar shifrën një zyrtari të paidentifikuar.

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Aleksey Reznikov, e ka pranuar përparimin e ngadaltë të kundërofensivës, por i tha Financial Times këtë javë se operacionet e deritanishme ishin thjesht një “parashikim”, duke thënë se Kievi nuk kishte vendosur ende pjesën më të madhe të rezervave të tij të stërvitura nga perëndimi.

Ndërsa Ukraina dhe mbështetësit e saj perëndimorë këmbëngulin se fitorja është ende në tryezë, Hersh tha se “politika e përgjithshme e jashtme e Biden mund të jetë në rrezik” nëse Kievi nuk arrin të japë rezultate në fushën e betejës. Gazetari u kërkoi demokratëve që ta marrin “katastrofën e afërt” në Ukrainë si një “thirrje zgjimi” teksa hyjnë në garën e 2024-ës, duke vënë në dukje rënien e numrave të miratimit të presidentit.

Ministria ruse e Mbrojtjes, ndërkohë, tha se shtytjet e përsëritura nga trupat e Kievit nuk kanë arritur të shkelin mbrojtjen ruse dhe të fitojnë ndonjë terren të rëndësishëm. Për më tepër, shumë tanke të rënda Leopard 2 të prodhimit gjerman dhe automjete luftarake Bradley të prodhuara nga SHBA u shkatërruan ose u braktisën në fushën e betejës. Videot e shpërndara nga burime ruse dhe ukrainase këtë muaj tregojnë se ushtarët ukrainas janë bllokuar dhe tërhiqen për shkak të fushave të minuara dhe zjarrit të artilerisë. /GazetaImpakt/RT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne