Bota

Gjermanisë po i humb besimi tek SHBA, drejt aleancës me Rusinë

Gjermania po humbet besimin në Shtetet e Bashkuara dhe po formon një aleancë me Rusinë që nga koha kur Berlini dhe Moska kanë ngjashmëri natyrore, thotë E. Michael Jones, studiues amerikan dhe analist politik në Indiana.

Jones, shkrimtar, ish-profesor, gazetar dhe redaktor aktual i revistës Culture Ëars, i bëri këto deklarata në një intervistë telefonike me Press TV të premten duke komentuar mbi një deklaratë të ministrit të jashtëm gjerman Sigmar Gabriel. Gabriel kohët e fundit deklaroi se marrëdhënia me SHBA nuk do të jetë kurrë e njëjtë përsëri, dhe tha edhe pasi që Presidenti i SHBA Donald Trump të largohet nga Shtëpia e Bardhë. Ai dha një paralajmërim të zjarrtë për qasjen e re amerikane ndaj marrëdhënieve ndërkombëtare gjatë një fjalimi të ekspertëve të politikës së jashtme të martën. “Shtetet e Bashkuara nuk e shohin botën si një komunitet global, por si një arenë luftimi ku të gjithë duhet të kërkojnë avantazhin e tyre”, tha Gabriel në Forumin e Politikës së Jashtme të Berlinit. “Gjermania nuk mund të reagojë më thjesht ndaj politikës amerikane, por duhet të krijojë qëndrimin e saj … edhe pasi Trump të largohet nga Shtëpia e Bardhë, marrëdhëniet me SHBA nuk do të jenë kurrë të njëjta”, tha ai. Jones i tha Press TV se Gabriel ka të drejtë. “Unë mendoj se ajo që po shohim është një ndryshim i madh në pllakat tektonike diplomatike dhe gjeopolitike tani”. “Baza për politikën e jashtme anglo-amerikane për 100 vitet e fundit ka qenë teoria Mackinder, e cila në thelb thotë se kombet ishullore si Anglia dhe Shtetet e Bashkuara duhet të parandalojnë çdo aleancë të rëndësishme në masën e Euroazisë”, tha ai duke iu referuar artikullit të John Mackinder mbi shtyllën gjeografike të historisë. Mackinder (1861 – 1947) ishte gjeograf anglez, akademik, politikan, i cili konsiderohet si një nga etërit e gjeopolitikës dhe gjeostrategjisë. “Tani që Gjermania po humbet besimin në Shtetet e Bashkuara si ndarjen e idealeve të saj, do të shihni presion ndaj tyre për t’u bashkuar me Rusinë. Kjo është aleanca që çoi në Luftën e Parë Botërore. Këto janë afektet natyrore që këto dy vende kanë, sepse Gjermania ka ekspertizë teknologjike dhe pa energji dhe Rusia ka shumë energji dhe ka nevojë për teknologjinë gjermane”, tha analisti. “Kështu që mendoj se ministri ka të drejtë. Unë mendoj se ajo që po shihni është një ndryshim i madh në peizazhin gjeopolitik”, vuri në dukje ai.