Goli i Shqipërsië kundër Italisë, më i shpejti në historinë e kampionateve evropiane

Italia mundi Shqipërinë 2-1 në ndeshjen e Grupit B në Kampionatin Evropian të Futbollit UEFA 2024 (EURO 2024) të shtunën. Në ndeshjen e luajtur në Dortmund, Nedim Bajrami mahniti italianët me golin e tij nga zona e penalltisë në sekondën e 23-të pasi priti një rivënie.

Alessandro Bastoni barazoi me kokë në minutën e 11-të. Nicola Barella i dha epërsinë Italisë me një gjuajtje të mirë nga distanca në minutën e 16-të. Mesfushori italian Davide Frattesi humbi një shans për të bërë rezultatin 3-1 pasi gjuajtja e tij u devijua nga portieri shqiptar Thomas Strakosha drejt shtyllës në minutën e 33-të.

Ray Manaj humbi një shans për të barazuar për Shqipërinë, pasi gjuajtja e tij shkoi paralelisht me portën e italianëve në minutën e 90-të. Mbrojtësi i ri i Shqipërisë Mario Mitaj humbi një tjetër mundësi pasi gjuajtja e tij nga distanca humbi portën në minutën e 96-të.

Italia renditet e dyta pas Spanjës me 3 pikë, ndërsa Shqipëria është në vendin e tretë pa pikë. Në ndeshjen e radhës, Shqipëria do të përballet me Kroacinë më 19 qershor në Hamburg./tpz