Gruaja e Netanyahut dënohet për keqpërdorim të fondeve shtetërore në darka dhe dreka në restorante

Një gjykatë në Jeruzalem dënoi të dielën Sara Netanyahun, gruan e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu, që të paguante një gjobë prej më shumë se 15,000 dollarë për keqpërdorim të fondeve shtetërore. Dënimi vjen pasi ajo u pajtua me një marrëveshje mbi pranimin e fajësisë që i jepte fund sagës një vjecare të një prej rasteve të profilit të lartë të korrupsionit që përfshinte familjen e kryeministrit.

Vendimi gjyqësor vendosi se Sara Netanyahu kishte keqpërdorur rreth 100,000 dollarë të shtetit për blerje ushqimesh. Ajo u akuzua me akuza për mashtrim dhe shkelje të besimit vitin e kaluar pasi zyra e Prokurorit të Shtetit e akuzoi atë se kishte harxhuar shuma te medha parash nëpër restorante luksoze, ndërkohë që rezidenca zyrtare kishte punësuar një kuzhinier me kohë të plotë në vitet 2010 dhe 2013.

Vendbanimi e pa atë të pranonte një akuzë më të vogël për “shfrytëzimin me dashje të gabimit të dikujt tjetër”, kryesisht prej zyrtarëve që nuk e kishin kuptuar se ajo tashmë kishte përfituar prej kuzhinierëve.

Sipas kushteve të marrëveshjes, Sara Netanyahu ka ranë dakord të paguajë 2.800 dollarë gjobë dhe ti dorëzojë 12.500 dollarë të mbetura shtetit. Zgjidhja gjithashtu ul ngarkimin me 50,000 dollarë.

Megjithatë vetë kryeministri mbetet fokusi kryesor i problemeve ligjore të familjes. Ai po përballet me një padi me akuza për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit, dhe është në pritje të një seance të caktuar në fillim të tetorit. Ai ka kërkuar shtyrje dhe ende mund të kërkojë një të tillë prej Gjykatës Supreme.

Benjamin Netanjahu është akuzuar se ka pranuar dhurata nga miq të tij miliarderë dhe për premtimin se do të promovojë një legjislacion favorizues për një gazetë të madhe në këmbim të mbulimit të favorshëm. Ai me forcë i mohon këto veprime dhe e portretizon veten si viktimë e një persekutimi të orkestruar nga mediat kundër tij dhe familjes së tij në një përpjekje për ta larguar nga pushteti.

Reputacioni i kryeministrit dhe bashkëshortese se tij eshte se ata harxhojnë shuma parash te shtetit për shpenzimet e tyre personale. Në veçanti 60-vjeçarja Sara Netanyahu është akuzuar për shpenzime të tepruara, për përdorim të parave publike për blerjet e saj private, dhe për sjellje abuzive ndaj stafit të saj personal. Këto pretendime i kanë dhënë asaj një imazh si Imelda Marcosi izraelite, ish zonja e parë e Filipineve e njohur për koleksionin e saj të këpucëve.

Në 2016, një gjykatë vendosi se Sara Netanyahu kishte keqtrajtuar një shërbyes shtëpie dhe i dha personit 42.000 dollarë si dëmshpërblim. Punonjës të tjerë e kanë akuzuar atë për abuzime, akuzat që Sara i refuzon. Një ish-shërbyese e mëparshme aktualisht e ka paditur Sara Netanyahun për 63,000 dollarë dëme gjatë keqtrajtimit.

Megjithatë, avokati i Sara Netanyahut, Yossi Cohen, e portretizoi klientin e tij si një viktimë, duke thënë se ajo kishte “kaluar përmes ferrit” gjatë katër viteve të fundit si pasojë e një fushatë turpëruese publike që vinte vetëm për shkak të pozicionit të saj publik.

“Sara Netanyahu po paguan sot një kosto të rëndë dhe të dhimbshme për t’i dhënë fund kësaj gjuetie shtrigash, dhe shpresoj që me të vërtetë ky të jetë fundi i tregimit”, tha ai pas dëgjimit.

Benjamin Netanyahu i ka qëndruar pranë duke e quajtur atë një “heroinë të vërtetë” dhe është ankuar se si ajo është kthyer në një “thes boksi” për kundërshtarët e tyre./dailysabah/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne