Huthinjtë deklarojnë që nëse Izraeli vazhdon të lërë pa bukë Gazën, ata do bombardojnë anijet për në Izrael

Lëvizja Houthi e Jemenit tha se synonte të gjitha anijet që shkojnë në Izrael, pavarësisht nga kombësia e tyre, dhe paralajmëroi të gjitha kompanitë ndërkombëtare të transportit që të mos merren me portet izraelite. Grupi i lidhur me Iranin po përshkallëzon rreziqet e një konflikti rajonal mes një lufte brutale midis Izraelit dhe grupit terrorist palestinez Hamas.

Huthi kanë sulmuar dhe kapur disa anije të lidhura me Izraelin në Detin e Kuq dhe ngushticën e tij Bab al-Mandab, një rrugë detare përmes së cilës transportohet pjesa më e madhe e naftës botërore, dhe kanë gjuajtur raketa balistike dhe drone të armatosur në Izrael. Zyrtarët Houthi thonë se veprimet e tyre janë në mbështetje të palestinezëve. Izraeli tha se sulmet ndaj anijeve ishin një “akt terrorist iranian” me pasoja për sigurinë ndërkombëtare detare.

Kërcënimet kundër anijeve dhe ngarkesave izraelite

Një zëdhënës ushtarak Houthi tha se të gjitha anijet që lundrojnë në portet izraelite janë të ndaluara nga Deti i Kuq dhe Deti Arabik.

“Nëse Gaza nuk merr ushqimin dhe ilaçet që i nevojiten, të gjitha anijet në Detin e Kuq me destinacion portet izraelite, pavarësisht nga kombësia e tyre, do të bëhen objektiv për forcat tona të armatosura”, tha zëdhënësi në një deklaratë.

Kërcënimi ka një efekt të menjëhershëm, shtohet në deklarata.

Huthi janë një nga disa grupe në “Boshtin e Rezistencës” të lidhur me Iranin, të cilët kanë goditur objektivat izraelite dhe amerikane që nga 7 tetori kur terroristët e Hamasit sulmuan Izraelin. Në një nga incidentet e fundit, tre anije tregtare u sulmuan në ujërat ndërkombëtare javën e kaluar, duke bërë që një shkatërrues i marinës amerikane të ndërhynte.

Huthi, të cilët sundojnë pjesën më të madhe të Jemenit dhe bregun e tij të Detit të Kuq, kapën gjithashtu muajin e kaluar një anije mallrash në pronësi britanike që kishte lidhje me një kompani izraelite.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania i kanë dënuar sulmet ndaj anijeve, duke fajësuar Iranin për rolin e tij në mbështetjen e Houthis. Teherani thotë se aleatët e tij i marrin vendimet e tyre në mënyrë të pavarur. Arabia Saudite ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara të tregojnë përmbajtje në reagimin ndaj sulmeve./gazetaimpakt/jpost

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne