Xhamia më e vjetër e Gazës është kthyer në rrënoja

Hamasi ka dënuar sulmin e supozuar izraelit, duke e quajtur atë një “krim barbar”. Xhamia e lashtë Omari e Gazës është bombarduar nga avionët luftarakë izraelitë, me pikë referimi pothuajse tërësisht të shkatërruar, deklarojhg grupi militant palestinez Hamas.

Imazhet e shpërndara në mediat sociale dhe të identifikuara nga gazetarët e RT në Gaza si të xhamisë Omari treguan dëme masive në ndërtesë, me vetëm minaren e saj të lashtë prej guri. Xhamia e Madhe Omari konsiderohet si një nga xhamitë më të rëndësishme dhe më të vjetra në Palestinë dhe e para që u ndërtua në atë zonë të pushtuar. Hamasi reagoi ndaj incidentit duke e quajtur atë një “krim të urryer, barbar” siç citohet nga Reuters dhe i kërkoi Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO) të mbrojë ndërtesat historike në Gaza.

Nuk është hera e parë që infrastruktura civile, duke përfshirë vendet kulturore dhe të trashëgimisë, të jetë në shënjestër të Forcave të Mbrojtjes izraelite teksa kryejnë sulme hakmarrëse. Luftimet filluan më 7 tetor kur Hamasi sulmoi Izraelin, duke vrarë rreth 1200 njerëz. Izraeli ka akuzuar vazhdimisht Hamasin se përdor infrastrukturën civile, duke përfshirë xhamitë dhe shkollat, për të fshehur luftëtarët e tij.

Një tjetër vend adhurimi, Xhamia Othman bin Qashqar në qytetin e Gazës, u godit nga sulmet ajrore të enjten, tha Hamasi. Grupi dënoi gjithashtu shkatërrimin e Hamam al-Samara, një banjë 1000-vjeçare e stilit turk në territor. Ministria e Kulturës e Palestinës tha se avionët luftarakë izraelitë kishin bombarduar tetë muze që nga fillimi i konfliktit, duke përfshirë Muzeun Rafah, Muzeun Al-Qarara dhe Muzeun Khan Yunis, përveç shkatërrimit të pjesës më të madhe të qytetit të vjetër të Gazës, duke përfshirë dhjetëra ndërtesa historike.

Izraeli gjithashtu ka shkatërruar nëntë shtëpi botuese dhe biblioteka në gërmadha dhe ka shkatërruar pjesërisht 21 qendra kulturore. Në raportin e saj të fundit, OJQ-ja Heritage for Peace zbuloi se 104 nga 195 objekte të trashëgimisë arkitekturore në Gaza janë dëmtuar ose shkatërruar. Sipas shifrave të Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, Më shumë se 17,000 palestinezë janë vrarë që nga fillimi i konfliktit, dhe infrastruktura civile është shkatërruar./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne