IDF bastisi spitalin Al-Shifa pavarësisht se zbuloi selinë e Hamasit 5 milje larg

Izraeli ka këmbëngulur prej kohësh që grupi militant palestinez operon jashtë spitaleve dhe infrastrukturës tjetër të mbrojtur

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) bastisën kompleksin spitalor Al-Shifa të Gazës, duke këmbëngulur se Hamasi po përdorte objektin e kujdesit shëndetësor si “selinë e terrorit”, pavarësisht se kishte zbuluar selinë aktuale të grupit militant vetëm disa ditë më parë, raportoi Consortium News të enjten.

Raporti i gazetës citoi një histori të Jerusalem Post të botuar përpara bastisjes së diskutueshme, duke detajuar se si IDF kishte zbuluar qendrën e komandës së lartë nëntokësore të Hamasit – pesë milje (8.5 km) larg spitalit. Megjithatë, IDF vazhdoi me sulmin ndaj Al-Shifa, duke vazhduar të këmbëngulë që kompleksi fshihte bazën qendrore të operacioneve të Hamasit, pa përmendur zbulimin që kishte bërë ditë më parë.

Selia aktuale e “gropës” së Hamasit thuhet se ishte e aksesueshme nëpërmjet një boshti ashensori jashtëzakonisht të thellë (30 metra ose 98 këmbë) që hapet në një shpellë nëntokësore të pajisur me oksigjen, ajër të kondicionuar dhe teknologji të avancuar komunikimi, e cila kishte shenja të përdorimit të kohëve të fundit nga grupi Shefi i Gazës, Yahya Sinwar dhe shefi ushtarak Mohammed Deif, tha IDF për Post.

Ndërsa IDF vuri në dukje një dhomë të nëndheshme të stilit të konviktit dhe një grusht armësh dhe granatash që supozohet se u gjetën gjatë bastisjes në Al-Shifa si provë e një “bunkeri” të Hamasit brenda kompleksit, gazetarët bënë turne në gjetjet theksuan se armët mund të ishte sjellë nga kushdo. BBC zbuloi gjithashtu se klipi i supozuar i pa redaktuar i zbulimit të IDF kishte të paktën një modifikim.

Më pas, IDF e anuloi videon e një zëdhënësi të prezantimit të gjatë Daniel Hagari që kishte dhënë më 27 tetor, i cili kishte paraqitur një paraqitje 3D të qendrës së supozuar të komandës dhe kontrollit të Hamasit brenda kompleksit Al-Shifa nga uebfaqja e saj. Qendra e supozuar e operacioneve të shtrirë thuhej se përfshin pesë ndërtesa dhe tunele të veçanta që i lidhin të gjitha me asete të tjera të ndryshme.

Dështimi për të zbuluar një strukturë të tillë ka bërë që mediat si Associated Press dhe The Guardian të vënë në dyshim pretendimet që shërbyen si bazë për bastisjen në spital, një vend i mbrojtur sipas ligjit ndërkombëtar humanitar. Izraeli është akuzuar për keqinterpretim të rezervuarëve të ujit dhe boshteve të ashensorëve brenda Al-Shifa dhe spitaleve të tjera si “tunele të Hamasit”, në atë që kritikët thonë se është një përpjekje për të justifikuar ato që përndryshe do të ishin sulme të paligjshme ajrore. Një video që pretendonte të tregonte një infermiere palestineze që ankohej se Hamasi ka “marrë përsipër” Al-Shifa u ekspozua gjithashtu si false, me “infermieren” e identifikuar si një aktore izraelite.

Ndërsa Uashingtoni fillimisht mbështeti pretendimet e IDF se Hamasi po përdorte Al-Shifa si qendër komanduese, zyrtarët amerikanë filluan t’i referoheshin spitalit si “nyje komandimi” në vend të kësaj edhe para bastisjes, duke sugjeruar një ndërgjegjësim se qendra nervore e grupit militant ishte diku tjetër. Hamasi dhe mjekët e punësuar në Al-Shifa gjithmonë kanë mohuar se spitali është përdorur për qëllime ushtarake./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne