Shqiperia

Ironia e Kryemadhit: Qeveri që shperblen bandat me ministri

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi se forca e re qeverisëse, duke nënkuptuar kabinetin e ri qeveritar që shpalli Rama sot, është qeverisje e vjetër, që po çon Shqipërinë drejt një humbëtire të pandalshme ekonomike dhe shpirtërore.

Shkrirjen e ministrive, Kryemadhi e shpjegon me idenë se çdo bandë që grabiti me sukses votat për llogari të Ramës në zgjedhjet e qershorit, do të ketë një institucion të tillë nën kontroll, si shpërblim ndaj këtij mundi.

Kryemadhi shkruan në Facebook se një revoltë e madhe popullore do të fillojë, madje nga vetë socialistët dhe nga vetë policët. Sipas kryetares së LSI-së, ndërgjegjë shpërthen kur krijohen kushtet e duhura. Ajo e mbylli këtë status duke thënë se protesta, zhgënjimi dhe klithma e popullit do të jenë forca e LSI-së, njëkohësisht dhe makthi i Edi Ramës. 

Postimi i plotë i Monika Kryemadhit në Facebook:

Forcë e re qeverisëse?!
E vetmja gjë e re, në këtë qeveri të re me qeverisje të vjeter, do të jetë fakti se Shqipëria po shkon drejt humbëtirës së pandalshme! Dhe jo vetëm ekonomike, por edhe shpirtërore.
Sepse “Qeveria e re” e kryeministrit të vjetër, me votat e blera nga paratë e krimit nuk është dhe nuk do të jetë më gjë tjetër tashmë, përveçse një instrument me pak ministri ku secila do të ketë si komanduese të saj, bandën perkatëse që grabiti me “sukses” votat.
Sepse vetëm kështu mund t’iu shpërblehet “mundi” dhe “sakrifica” e kriminelëve dhe trafikantëve që përfshiu në Zgjedhjet e 25 Qershorit, kryeministri i ardhshëm.
Frika që ka, nga ajo çfarë ai ka gatuar, është tashmë e pranishme në çdo veprim te tij. Frikë që ai mendon ta largojë, duke i mbushur mendjen vetes se ky popull nuk kupton dhe se nuk ka as kujtesë, as sy dhe as mendje të shëndoshë për të gjykuar.
Kjo është qesharake, por edhe e dhimbshme, kur sheh se deri ku shkon humori dhe tallja e tij me shqiptarët.
Vetëm dje oligarkët morën në telefon gjithë portalet për të hequr artikuj për aferat e ministrave të qeverisë së tij të djeshme, me kompanitë ruse të biznesit dhe jo vetëm, në kurriz të shqiptarëve! Eh, sa do të dëgjojmë dhe do të shikojmë!
Por për një gjë jam e bindur, se revolta e madhe popullore do të fillojë së pari, nga vetë socialistët!
Madje edhe nga vetë policët dhe nga të gjithë ata, që u përdoren si transportues të parave të krimit për blerjen e votës.
Sepse në fund të fundit, ndërgjegjja është diçka që nuk blihet as shitet përfundimisht, por rri e strukur dhe shpërthen kur krijohen kushtet e duhura!
Prandaj protesta, indinjata, zhgënjimi dhe klithma e popullit do jetë makthi i tij dhe forca jonë.