Bota

Izraeli kërcënon Rusinë!

Regjimi sionist i ka kërkuar forcave ushtarake ruse të mos përdorin sistemin e mbrojtjes raketore S 300.

Sipas gazetës sioniste Yediot Aharonot, duke cituar një burim diplomatik të Rusisë, shkruan: Izraeli ka kërkuar nga Rusia që forcat ruse të mos përdorin sistemin e mbrojtjes rketore S 300. Ministria e jashtme e regjimit sionist i ka dhënë një paralajmërim të fortë Rusisë në lidhje me këtë çështje. Gazeta “Kommersant” e Rusisë duke cituar një analist rus, ka shkruar: Në rastin që Rusia mbron Sirinë me këtë sistem të mbrojtjes raketore, ekziston mundësi që Izraeli të përgjigjet negativisht dhe sipas të gjitha gjasave rajonet në të cilat janë vendosur këto raketa, të jenë objektivë të ushtrisë izraelite. Ndërkaq dje, Gazeta “Kommersant” e Rusisë duke cituar burime diplomatike dhe ushtarake të Rusisë, ka shkruar se Moska së shpejti do t’i japë Damaskut falas sistemin raketor S-300./ PT

Etiketa