Izraeli me mbështetjen e SHBA shkatërroi të gjitha spitalet e Gazës

Nga Robert Inlakesh

Ndërsa qeveria e Shteteve të Bashkuara përpiqet t’i japë leksione botës për “rendin e saj të bazuar në rregulla” të supozuara, ajo po ndihmon, armatos dhe siguron mbulesë diplomatike për sulmin e paprecedentë të Izraelit ndaj sistemit tashmë të shembur të kujdesit shëndetësor të Gazës. Në fakt, sulmet e Izraelit, të justifikuara nga Uashingtoni në disa raste, kanë rezultuar që territori të mbetet pa një spital funksional.

Vetëm dy muaj nga lufta në Gaza nuk mbeti asnjë spital funksional në veri të territorit. Një muaj më vonë, vetëm shtatë nga 12 spitale në Gazën jugore mbetën pjesërisht funksionale. Sot, nuk ka asnjë spital të vetëm funksional në tërë Gazën, me disa mjekë që ende përpiqen të përdorin objektet që nuk janë shkatërruar nga bombardimet për strehim ku të trajtojnë pacientët me furnizime të kufizuara, shpesh pa dobi. Pas pesë muajsh të luftës tashmë nëntëmujore, mbi 1013 sulme izraelite ndaj objekteve të kujdesit shëndetësor u regjistruan në territoret e pushtuara palestineze, duke thyer rekordet e OKB-së.

Izraeli ka vrarë më shumë se 500 punonjës palestinezë të kujdesit shëndetësor në Gaza që nga fillimi i luftës. Për ta vënë këtë në perspektivë, midis 2011 dhe 2024, 949 profesionistë mjekësorë në total u thanë se ishin vrarë gjatë luftës në Siri, me vitin më të keq në rekord duke parë vdekjen e pothuajse 200, sipas Mjekëve për të Drejtat e Njeriut. Kjo do të thotë që punonjësit e kujdesit shëndetësor po vriten në Gaza me një shkallë rreth nëntë herë më të madhe se mesatarja vjetore gjatë luftës në Siri. Sipas OKB-së, “më shumë punonjës të kujdesit shëndetësor janë vrarë në Gaza që nga tetori se sa u raportuan të vrarë në të gjitha konfliktet globalisht në 2021 dhe 2022 së bashku.”

Për ata profesionistë mjekësorë që mbeten, Mjekët pa Kufij kanw raportuar një krizë të madhe të shëndetit mendor, me disa mjekë që janë të detyruar të zgjedhin midis trajtimit të anëtarëve të familjes së tyre dhe pacientëve të tjerë. Në një rast të tmerrshëm, mjeku palestinez Hani Bseiso u detyrua t’i presë pjesën e poshtme të këmbës , vajzës së tij adoleshente në një tavolinë kuzhine pa anestezi dhe duke përdorur pak më shumë se një palë gërshërë dhe garzë. Ajo mbijetoi për mrekulli. Një mjek tjetër palestinez nuk ishte aq me fat, pasi u detyrua të shikonte djalin e tij të vdiste ngadalë, ndërsa i preu këmbën pa anestezi.

Fakti më shqetësues, është se spitalet janë shpallur hapur një objektiv kryesor i ofensivës tokësore të ushtrisë izraelite. Në nëntor, mori nismën për të pushtuar Spitalin Al-Shifa të qytetit të Gazës, kompleksi më i madh mjekësor në enklavën bregdetare të rrethuar. Ushtria izraelite publikoi një video CGI që përshkruan një sistem tuneli me shumë shtresa nën kompleksin mjekësor Al-Shifa, duke pretenduar se ishte selia kryesore e Hamasit. Qeveria amerikane më pas mbështeti pretendimet izraelite se spitali po përdorej si seli, pasi sulmet ajrore binin vazhdimisht mbi civilët në oborrin e kompleksit.

Pasi ushtria izraelite kishte pushtuar me dhunë spitalin, duke vrarë dhjetëra civilë, një analizë e publikuar nga Washington Post nuk gjeti “asnjë provë të menjëhershme” se një kompleks tuneli ishte përdorur nga Hamasi nën spital. Pavarësisht se pretendimet amerikano-izraelite ishin hedhur poshtë, Uashingtoni as nuk kërkoi falje, pasi Izraeli vazhdoi të pushtonte qytetin e Khan Younis muajin tjetër, duke pretenduar se ishte “selia e vërtetë e Hamasit”. Në zemër të pushtimit izraelit të Khan Younis ishte objektivi për të marrë nën kontroll kompleksin e dytë mjekësor më të madh të Gazës, Spitalin Nasser.

Izraeli më pas do të vazhdonte të ri-pushtonte Spitalin Nasser dhe Spitalin Al-Shifa disa herë, duke i lënë në fund të dy jashtë funksionit dhe duke lënë pas varre masive që përmbajnë më shumë se 300 trupa të varrosur në mënyrë të vrazhdë në të dy vendet. Numri i përgjithshëm i të vdekurve, të plagosurve dhe të zhdukurve pas ripushtimit të fundit të spitalit Al-Shifa u raportua të ishte mbi 1500, rreth 409 prej të cilëve ishin vrarë. Në total, të 36 spitalet në Gaza janë shkatërruar plotësisht ose pjesërisht nga sulmet e bombardimeve, ose nuk janë në gjendje të funksionojnë si spitale të rregullta për shkak të mungesës së karburantit, furnizimeve, kanalizimeve dhe dëmtimit të pajisjeve ose objekteve.

Në janar, Kombet e Bashkuara kishin deklaruar se sistemi shëndetësor në Gaza ishte në kolaps. Ne e kemi kaluar shumë atë pikë tani. Në maj, Mjekët pa Kufij raportuan se sistemi i kujdesit shëndetësor në Gaza ishte “çmontuar sistematikisht” nga Izraeli. Më 9 korrik, ekspertët e OKB-së deklaruan se uria ishte përhapur në të gjithë Rripin e Gazës, duke pohuar se “fushata e qëllimshme dhe e synuar e urisë e Izraelit kundër popullit palestinez është një formë e dhunës gjenocidale dhe ka rezultuar në zi buke në të gjithë Gazën”. Ekspertët ia atribuan këtë edhe kolapsit të sistemit shëndetësor, duke deklaruar se vdekjet e fëmijëve “nga kequshqyerja dhe dehidrimi tregon se strukturat shëndetësore dhe sociale janë sulmuar dhe janë dobësuar në mënyrë kritike”.

Akoma më shqetësues ishte një studim i fundit i kryer për revistën mjekësore Lancet, i cili arriti në përfundimin se numri i vërtetë i vdekjeve në Gaza, duke përfshirë vdekjet indirekte, mund të jetë me siguri rreth 186,000. Nëse ky vlerësim konservator është i vërtetë, kjo do të thotë se lufta e Izraelit në territorin e rrethuar ka zhdukur rreth 8% të popullsisë totale civile. Numri i të vdekurve të Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës aktualisht është afërsisht në 38,300, me rreth 88,300 të lënduar dhe më shumë se 10,000 të raportuar të zhdukur nën rrënoja. Tani që sektori i shëndetësisë është shembur, ai ka penguar rëndë aftësinë e profesionistëve të kujdesit shëndetësor në Gaza për të llogaritur numrin e vdekjeve çdo ditë, pasi nuk ka mënyra për të rikuperuar eshtrat e shumë njerëzve që gjenden shpesh të shpërndarë nëpër rrugë.

Numri i vërtetë i lëndimeve është edhe më i vështirë të dihet, pasi shumica e njerëzve nuk kanë qasje në trajtimin e duhur, duke mos u shqetësuar të regjistrojnë lëndimet e tyre tek punonjësit e kujdesit shëndetësor tashmë të ngarkuar nga një numër i paimagjinueshëm rastesh serioze dhe kritike. Përveç kësaj, më shumë se 1 milion raste të sëmundjeve infektive janë përhapur, duke prekur rreth gjysmën e popullsisë së të gjithë territorit. Për shkak të çmontimit të sistemeve të shëndetit dhe higjienës në Gaza, edhe sëmundjet elementare tani janë potencialisht vdekjeprurëse. Me 500,000 raste të diarresë dhe rikthimin e sëmundjeve që nuk janë parë në kujtesën e fundit brenda enklavës, OKB-ja ka paralajmëruar se 1.1 milion fëmijë mund të rrezikojnë të vdesin për shkak të përhapjes së sëmundjes.

E paprecedentë është një nënvlerësim, dhe shpjegimi i asaj që po ndodh me popullin e Gazës për shkak të shënjestrim sistematik të spitaleve dhe punonjësve mjekësorë nga Izraeli kundërshton gjuhën angleze. Megjithatë, qeveria amerikane vazhdon të furnizojë Izraelin me të gjitha armët që kërkon, duke mbrojtur veprimet e tij përpara një komuniteti ndërkombëtar të tronditur. Uashingtoni i di të gjitha detajet e listuara më lart dhe më shumë, por ai vazhdon të ndihmojë dhe të mbështesë historinë e tmerrshme që shpaloset brenda Rripit të Gazës./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne