Kultura

Katolikja Ledi Shamku sulmon katolikun Peter Handkes

Të tjera reagime vijnë për marrjen e Çmimit Nobel në Letërsi nga  shkrimtari austriak Peter Handke. Askush nuk e ka harruar qëndrimin kontravers të tij në ështje të ndryshme politike, e sidmos qëndrimin e tij kundër shqiptarëve të Kosovës.

Katolikja ekstremiste Ledi Shamku Shkreli reagon ashpër ndaj kritereve të vlerësimit të Akademisë Suedeze të Nobelit, duke falenderuar Kadarenë që gjuhës shqipe i dha frymë letrare e njerëzore.

“Nëse Nobelin e merr Peter Handke që refuzon një cmim sepse rebelohet kundër ofensives NATO mbi çnjerëzinë e çetnikëve, nëse Nobelin e merr Peter Handke që mohon genocidin apokaliptik mbi shqiptarët e Kosovës, nëse Nobelin e merr Peter Handke që mban fjalim i përlotur në ceremoninë e varrimit të Millosheviçit duke thene se çdokush do bënte atë që bëri Millosheviçi për popullin e vet, nëse ky është Nobeli, pra i përfaqësuar nga dikush aspak Nobël, unë i kthehem me dëshirë rileximit të “Krushqit janë të ngrirë” dhe falenderoj shkrimtarin që i dha gjuhës sime një të tillë frymë letrare e njerëzore. Kaq!”, shkruan katolikja ekstremiste e njohur Ledi Shamku./gazetaimpakt /shqiptarja

OPINIONE

INTERVISTA