Bota

Kështu duket iftari i këtij Ramazani në vendet e luftës (Foto)

Muaji i Ramazanit ka kaluar tashmë gjysmën, me ditë abstenimi nga të ngrënit që variojnë nga 15 deri në 21 orë në disa rajone.

I pranishëm në secilin cep të botës, ku më pak e ku më shumë, Ramazani shënohet në mënyra të ndryshme që nuk lënë pa u bë pjesë e jetës së besimtarëve.

Rrugët e Kajros, Xhakartës, Kashmirit, Islamabadit, Bagdadit, Gazës, Nairobit, Srinagarit, por edhe në ato të Nju Jorkut e Torontos, u mbushën me iftare tradicionale.

Ai merr forma të ndryshme, në Bangladesh është plot me refugjatë Rohingya, e në Kajro, plot me vendas që e shohin muajin e agjërimit si një pjesë të përvitshme të jetës së tyre.

Ngjyrat e larmishme dhe aroma e erëzave dëgjohet që nga larg, duke joshur turistët që të mësojnë më shumë për agjërimin.

Sigurisht, për të kanë dëgjuar edhe nga mediat, por edhe nga njohuria që mund të kenë nga besimet e tjera, si krishterimi dhe hebraizmi.

Po më tepër se nga ngjyrat dhe aroma, Ramazani dallon nga momentet e iftarit. Ato janë të mbushura me ndarje të ushqimeve nga cepi në cep. E nisur me ëmbëlsirën më të shëndetshme, hurmën, agjërimi mbaron pastaj me ujë apo pije tjetër, e në Lindjen e Mesme çaji është mjaft popullor.

Ndërmjet syfyrit dhe iftarit, dita është e mbushur me aktivitete të ndryshme, sa të jetës e sa të shpirtit.

Fotografitë e mëposhtme flasin për momentin e iftarit.

Internally displaced Somali Muslim men eat Iftar meals at a makeshift camp in Mogadishu, Somalia, May 7. REUTERS/Feisal Omar

Mogadishu, Somali

A Sudanese protester serves iftar as they prepare to break their fast in front of the Defence Ministry compound in Khartoum, Sudan, May 6. REUTERS/Mohamed Nureldin Abdallah

Hartum, Sudan

Image result for rohingya refugees iftar

Refugjatë Rohingya, Bangladesh

Image result for syrian refugees iftar

Refugjate siriane, Jordan

Residents of Ezbet Hamada in Cairo's Mataria district gather to eat Iftar, the meal to end their fast at sunset, during the holy fasting month of Ramadan in Cairo, Egypt, May 20, 2019. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Kajro, Egjipt

Palestinians break their fast by eating the Iftar meals during the holy month of Ramadan, near the rubble of a building recently destroyed by Israeli air strikes, in Gaza City, May 18. REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa

Gaza, Palestinë

Muslims distribute food as they wait to have their iftar outside a mosque in Manama, Bahrain, May 10. REUTERS/Hamad I Mohammed

Manama, Bahrein

A displaced girl, who fled from fighting in Taiz, is seen during the holy month of Ramadan in a slum on the outskirts of Sanaa, Yemen, May 7. REUTERS/Khaled Abdullah

Sana, Jemen

/tesheshi/

OPINIONE