Kopshti i fëmijëve Anne Frank në Gjermani diskuton ndryshimin e emrit, duke shkaktuar zhurmë

NGA LAURA HÜLSEMANN
Diskutimi i gjatë i një kopshti gjerman për ndryshimin e emrit nga “Anne Frank” në “World Explorer” u kritikua nga anëtarët e komunitetit hebre dhe politikanët lokalë ditët e fundit në sfondin e luftës Izrael-Hamas.

Diskutimi ka vazhduar “shumë përpara diskutimeve dhe ngjarjeve aktuale”, sqarohet të hënën në njoftimin për shtyp nga Tangerhütte, ku ndodhet kopshti. “Diskutimi u ngrit në fillim të vitit 2023 për ta bërë këtë ndryshim thelbësor në koncept të dukshëm për botën e jashtme duke i dhënë institucionit një emër tjetër në mënyrë që të shënojë dukshëm këtë fillim të ri themelor”, thuhet në njoftim.

Diskutimet disamujore ndezën papritmas një stuhi gjatë fundjavës, ndërsa Gjermania po përballet si me ringjalljen e antisemitizmit ashtu edhe me çështjet e ndjenjave anti-myslimane, ndërsa pasojat e luftës midis Izraelit dhe Hamasit po ndodhin në të gjithë Evropën.
Anne Frank – një vajzë e re që mbante një ditar ndërsa fshihej në Amsterdam nga forcat e Adolf Hitlerit në vitet 1940 – ishte një nga viktimat më të shquara të Holokaustit të kryer nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore, gjatë së cilës ishin rreth gjashtë milionë hebrenj. i vrarë.

Sipas televizionit n-tv, këshilli i qytetit tha se disa prindër dhe punonjës kërkuan ndryshimin e emrit. Menaxherja e qendrës së kujdesit ditor Linda Schichor tha se fëmijët kanë vështirësi të kuptojnë emrin, ndërsa prindërit me prejardhje migrimi shpesh nuk kanë lidhje me Anne Frank, raportoi fillimisht media gjermane Volksstimme gjatë fundjavës. “Ne donim diçka pa sfond politik,” tha Schichor.

Andreas Brohm, kryebashkiaku i Tangerhütte në shtetin e Saksonisë-Anhalt, tha se ndryshimi i emrit ishte në diskutim, por nuk kishte ende një vendim konkret. “Kjo nuk ishte as për debat, kjo është gjëja e çmendur. Nuk ishte për një vendim përpara të shtunës, është një proces diskutimi që po vazhdon”, tha Brohm për POLITICO të hënën.

Plani ishte për të gjetur diçka “që ka një konotacion më pozitiv, jo sepse Anne Frank ka një konotacion negativ, por sepse njerëzit e lidhin atë që e lidhin me të dhe me konceptin e qendrës ditore”, tha Brohm.

POLITICO iu drejtua drejtuesit të çerdhes për sqarim se si nisi diskutimi dhe nuk mori një përgjigje të menjëhershme të hënën në mbrëmje.

Grupi hebre i Saksoni-Anhalt dhe politikanët e lartë ishin të indinjuar nga propozimi.

“Me gjithë respektin e duhur për ndryshimet konceptuale të institucionit dhe faktin që historia (jo një përrallë, por një histori e vërtetë) e vajzës hebreje është e vështirë për t’u kuptuar nga fëmijët e vegjël (po aq e vështirë për t’u kuptuar një vit më parë dhe 50 vjet më parë), ky ndryshim emri krijon një shije të pakëndshme tani, “tha Max Privorozki, kryetar i Shoqatës Shtetërore të Komuniteteve Hebraike në Saksoni-Anhalt, për POLITICO në një deklaratë të dërguar me email.

Ministri i Ekonomisë i Saksoni-Anhalt, Sven Schulze, tha se partia e tij, CDU e qendrës së djathtë, “natyrisht që nuk do të pajtohet me riemërtimin e çerdhes Anne Frank. Shpresoj që të gjithë këshilltarët e tjerë të mos e bëjnë këtë. Jo vetëm në ditët e sotme, por në përgjithësi, një propozim i tillë është krejtësisht absurd, instinktiv dhe mendjevogël”.

Hamasi, partia politike që ka qeverisur Gazën që nga viti 2007, dhe që ka një krah të armatosur, sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke vrarë më shumë se 1400 izraelitë dhe duke marrë më shumë se 200 pengje në Gaza. Izraeli u kundërpërgjigj me një “rrethim të plotë” të Gazës dhe sulme ajrore të përditshme të cilat, sipas autoriteteve shëndetësore të kontrolluara nga Hamasi në Gaza, vranë më shumë se 10,000 palestinezë në një muaj.

Diskutimet disamujore ndezën papritmas një stuhi gjatë fundjavës, ndërsa Gjermania po përballet me një ringjallje të antisemitizmit | Sean Gallup/Getty Images
Kanë reaguar edhe politikanët vendas, të cilët kanë premtuar se do të ndalojnë një ndryshim të mundshëm emri. “Të mërkurën, këshilli i qytetit do të pozicionohet unanimisht kundër propozimit për të riemërtuar qendrën e kujdesit ditor”, tha Werner Jacob (CDU), kryetar i këshillit të qytetit, për gazetën gjermane WELT.

“Referenca për prindërit me prejardhje migrimi, të cilët shpesh nuk mund të lidhen me emrin e Anne Frank, është argumenti më i mirë kundër ndryshimit të emrit në veçanti,” tha Privorozki.

Në vend që të ndryshonte emrin e kopshtit, Privorozki ftoi prindërit të lexonin ditarët e Anne Frank.


/Politico/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne