Koreja e Veriut sulmon “histerinë dhe agresionin ushtarak” të SHBA-së në Siri, zotohet për zmbrapsje pa mëshirë të provokimeve

Pheniani e ka quajtur sulmin raketor të SHBA-së kundër Sirisë një krim lufte, duke i bërë thirrje Uashingtonit për të ndaluar “histerinë ushtarake” dhe për të ardhur në “vete” – ose ndryshe të përballet me një përgjigje të pamëshirshme në rast të ndonjë provokimi kundër Koresë së Veriut.

“Shtetet e Bashkuara duhet të dënohen në bazë të ligjit ndërkombëtar, pasi sulmi ushtarak në Siri ishte një akt i hapur agresioni dhe krimi lufte,” tha një zëdhënës i Komitetit Korean të Juristëve në një deklaratë të cituar nga KCNA.

Njëkohësisht, të premten, një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Popullore Koreane (KPA) lëshoi ​​një deklaratë duke pohuar se pas sulmit të njëanshëm kundër Sirisë, “histeria serioze ushtarake” e Donald Trampit ka arritur në një fazë të rrezikshme ku DPRK do të detyrohet të përgjigjet ndaj SHBA-së dhe aleatëve të saj në një “mënyrë të pamëshirshme për të mos i lejuar agresorët të mbijetojnë.”

“SHBA-ja e ka përdorur agresionin dhe luftën si një levë për kryerjen e politikës së saj në mospërfillje të ligjit ndërkombëtar. Ajo nisi sulme raketore mbi vendin duke synuar disfavor të tij, në kundërshtim të papërligjur të sovranitetit të tij,” ka shtuar deklarata nga avokatët e Koresë së Veriut.

“Komuniteti ndërkombëtar nuk duhet ta tolerojë sulmin amerikan në Siri, por duhet të caktojë dënimin e duhur për trazuesin e paqes,” shtoi ajo.

Sipas ekipit ligjor, sulmi i 7 prillit, në të cilin SHBA-ja nisi raketa lundrimi 59 Tomahawk kundër Bazës Ajrore Shayrat të Sirisë, “përbën një akt agresioni dhe një krim lufte definitivisht të specifikuar nga Tribunali Ushtarak i Nurembergut.”

Dënimi i sulmit ajror, shoqëruar me një apel për ndjeshmëri nga Pheniani, vjen mes frikës se Uashingtoni mund të godasë Korenë e Veriut.

Të enjten, Donald Trampi, i cili është angazhuar fuqishëm me Kinën në lidhje me çështjen bërthamore të Koresë së Veriut, tha se Pheniani është një problem që “do të kihet parasysh.”

Duke refuzuar që të specifikojë se si dhe kur, Trampi ka urdhëruar ndërtimin e konsiderueshëm ushtarak në Gadishullin Korean, duke dërguar një “armadë” anijesh dhe duke premtuar për të vepruar në mënyrë të njëanshme, nëse Kina nuk është e gatshme për të ndihmuar.

Gjithashtu të premten, ministri i jashtëm i Kinës, Wang Yi, paralajmëroi se tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut janë përshkallëzuar në një pikë të tillë saqë “një konflikt ushtarak mund të fillojë në çdo moment.”

Në mënyrë për të shmangur një luftë, Shtabi i Përgjithshëm i Koresë së Veriut i bëri thirrje SHBA-së për të ardhur në vete dhe për të sjellë një opsion të duhur për zgjidhjen e problemit.”

Paralajmërimi i Shtabit të Përgjithshëm erdhi pasi Zv/Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Han Song Ryol tha se DPRK nuk do të hezitojë për të shkuar në luftë, nëse provokohet. Duke deklaruar se SHBA-ja është “duke u bërë më e egër dhe agresive” nën presidentin Tramp, Han premtoi: “Nëse ata zgjedhin, ne do të shkojmë në luftë.”

“Nëse SHBA-ja tregohet e pakujdesshme me manovrat ushtarake, atëherë ne do të përballemi me të më sulm ajror paralajmërues”, tha Han.

Shqetësimi mbi Korenë e Veriut po rritet me frikën se Pheniani së shpejti mund të kryejë një provë të gjashtë bërthamore, mundësisht që përkon me 105-vjetorin e lindjes së Kim Il-Sung, babait themelues të Koresë së Veriut dhe gjyshit të kryetarit aktual, Kim Jong-ut. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne