Bota

Kulla ‘Eiffel’ fik dritat për viktimat e sulmit të përgjakshëm në Afganistan

Në shenjë nderimi për viktimat e sulmit të fundit terrorist në kryeqytetin afgan Kabul, mbrëmë Kulla e Eiffel-it në Paris fiku dritat.

Me vendimin e kryebashkiakes Anne Hidalgo, dritat në Kullën e Eiffel-it u fikën pikërisht në mesnatë.

“Parisi dhe parisienët janë me popullin afgan të cilët në mënyrë direkt janë ballafaquar me terroristët”, ka thënë kryebashkiakja e Parisit, Anne Hidalgo në rrjetet sociale.

Dritat në Kullën e Eiffel-it janë fikur edhe më parë pas sulmeve terroriste në vende të ndryshme të botës.

Këtë herë, kjo u bë për nder të të paktën 95 të vrarëve dhe 158 të plagosurve nga sulmi terrorist me bomba në Kabul, të cilat shpërthyen dje duke aktivizuar eksplozivët në një autoambulancë.