Kush është Geert Wilders, fituesi anti-islam i zgjedhjeve holandeze ?

Edhe pse ai e konsideron veten një liberal, politikani ka qenë një kritik i hapur i fesë dhe është përballur me kërcënime me vdekje për pikëpamjet e tij

Geert Wilders është një mbështetës i opozitës holandeze, pikëpamjet e diskutueshme të së cilës mbi emigracionin dhe Islamin e kanë parë atë të jetojë nën mbrojtjen e policisë për gati dy dekada. Tani, pas një fitoreje të re në zgjedhje, ai ka një shans për t’u bërë kryeministri i ardhshëm i Holandës.

Partia e Wilders për Lirinë (PVV) fitoi 37 vende në zgjedhjet e përgjithshme të së mërkurës, më shumë se dyfishuar praninë e saj në parlament dhe duke e bërë atë partinë më të madhe të vetme të vendit. Pas dekadash në opozitë, Wilders deklaroi në fjalimin e tij të fitores se ai synon të formojë një qeveri dhe është “i sigurt se [ai] mund të arrijë një marrëveshje” me të djathtën kryesore, e cila prej vitesh ka penguar të punojë me PVV.

  1. Kryqtar anti-islam

Wilders filloi karrierën e tij politike si anëtar i Partisë Popullore për Liri dhe Demokraci (VVD) të kryeministrit në largim Mark Rutte. Pas vrasjes së Pim Fortuyn – një politikan popullor dhe kritik i Islamit – në vitin 2002, Wilders mbajti një sërë fjalimesh duke dënuar multikulturalizmin dhe imigracionin islamik. Kur VVD miratoi ofertën e Turqisë për anëtarësim në BE në 2004, Wilders u nda nga partia dhe formoi PVV.
Në një manifest të botuar dy vjet më vonë, Wilders bëri thirrje për një moratorium për të gjithë emigracionin joperëndimor në Holandë, një ndalim të themelimit të xhamive të reja dhe një taksë për veshjen e hixhabit nga gratë muslimane.
Wilders vazhdoi ta quante profetin islamik Muhamed “djall”, Kuranin “një libër fashist” që duhet të nxirret jashtë ligjit dhe emigrantët marokenë “terroristë të rrugës”.

2. Në shënjestër të ekstremistëve
Pozicionet e vijës së ashpër të Wilders dhe prirja për marifete politike – duke përfshirë organizimin e tij të një “konkursi vizatimor të Profetit Muhamed” në vitin 2019 – kanë çuar në kërcënime me vdekje nga predikuesit ekstremistë dhe organizatat terroriste, duke përfshirë Al-Kaedën. Ai u vendos nën mbrojtjen e policisë në vitin 2004, pasi u zbuluan planet për vrasjen e tij, dhe sot e kësaj dite është nën vëzhgim 24/7 nga oficerë të armatosur.
Wilders është gjykuar dy herë për gjuhë urrejtjeje në Holandë. Në vitin 2016, një gjykatë e shpalli atë fajtor për nxitje të “diskriminimit dhe urrejtjes” për një fjalim që ai mbajti dy vjet më parë, në të cilin ai pyeti mbështetësit e tij nëse donin “më pak marokenë” në vend. Vendimi u anulua në vitin 2020.

3. Një liberal i krahut të djathtë
Ndërsa Wilders shpesh përshkruhet në media si “ekstrem i djathtë”, ai e refuzon etiketën dhe është distancuar nga lëvizjet e tjera të krahut të djathtë evropian. “Kam shumë frikë se mos lidhem me grupet e gabuara fashiste të djathta,” i tha ai The Guardian në 2008, duke shpjeguar në intervistat e mëpasshme se ai e sheh Islamin si një kërcënim për të drejtat e grave dhe LGBT, fjalën e lirë dhe tolerancën sociale.

4. Një mesazh më i moderuar

Wilders e zbuti retorikën e tij anti-islame gjatë fushatës së këtij viti, megjithëse emigracioni mbeti në krye dhe në qendër. Manifesti i tij premtoi një ngrirje të pranimit të azilkërkuesve, dëbimin e emigrantëve kriminelë dhe dhënien e përparësive të banorëve vendas holandezë për strehim social.
“Holanda do t’u kthehet holandezëve,” tha ai në fjalimin e tij të fitores, duke deklaruar se “tsunami i azilit do të frenohet”. Në një shenjë për partnerët e mundshëm të koalicionit – me gjasë VVD-në ose partinë e sapoformuar dhe centriste Kontrata e Re Sociale – ai shtoi se të gjitha propozimet e tij do të jenë “brenda ligjit dhe kushtetutës”.
Në manifestin e këtij viti, Wilders propozoi gjithashtu mbajtjen e një referendumi për largimin nga BE ose uljen dramatike të kontributeve të Holandës në bashkim, heqjen e legjislacionit për klimën dhe ndalimin e transfertave të armëve në Ukrainë.
Ndërsa Wilders ka dënuar operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, ai argumenton se Holanda duhet të forcojë ushtrinë e saj dhe jo atë të Kievit. Wilders është zotuar gjithashtu të bllokojë anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe NATO dhe i ka quajtur sanksionet ndaj Rusisë “të paefektshme dhe gjithashtu të këqija për Holandën”.

5. Kryeministri i ardhshëm?
“Ne duam të qeverisim dhe…do të qeverisim,” tha Wilders në fjalimin e së mërkurës mbrëma. Për ta bërë këtë, Wilders do të ketë nevojë për mbështetjen e 38 ligjvënësve të tjerë për të bërë shumicën, një situatë që mund të çojë në bisedime të zgjatura dhe komprometim. Lideri i Kontratës së Re Sociale Pieter Omtzigt tha se partia e tij është “e disponueshme për të qeverisur”, duke shtuar potencialisht 20 vende të tjera, ndërsa Thierry Baudet, Forumi i krahut të djathtë për Demokraci (FVD) i të cilit arriti të sigurojë vetëm tre vende, tha se ai do të “kontribuonte… në çdo mënyrë”.
Me 24 vende, VVD e qendrës së djathtë është një partner i mundshëm koalicioni, pasi ka siguruar mbështetjen e PVV-së për të formuar një qeveri në vitin 2010. Megjithatë, marrëveshja u prish brenda dy viteve dhe udhëheqësi aktual i VVD-së, Dilan Yesilgoz, e ka përjashtuar më parë mundësinë duke hyrë në një koalicion me Wilders./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne