Opinion

Kush po ndërhyn vërtetë në punët e brendshme të botës arabe?

Nga: Abdullah Muradoglu

Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe Anwar Gargash nuk humbet asnjë mundësi për të shkatërruar Turqinë. Sidoqoftë, vendi i njohur tani si “Emiratet e Bashkuara Arabe” është qeverisur nga Britanikët që nga vitet 1800 deri në 1971. Dhe para kësaj, Portugezët po ko ntrollonin sulmet atje.

Britanikët bashkuan shtatë emirate të vegjël nën emrin e “Emirateve të Bashkuara Arabe” në 1971. Emiratet e Bash;llooijgjjlopp[pakuara Arabe së pari u vunë nën mbrojtjen e Mbretërisë së Bashkuar, dhe më vonë të SH.B.A. Ajo shpejt fitoi pasuri pas zbulimit të naftës pasi ekzistonte si vend i varfër për një kohë të gjatë. Emiratet e Bashkuara Arabe krenohen me një popullsi prej rreth 10 milion, vetëm 1 milion prej të cilëve janë qytetarë. Ka një mori artikujsh në internet që përshkruajnë se si Emiratet e Bashkuara Arabe i trajton punëtorët e saj migrantë si skllevërit. Kjo pasuri, e kontrolluar nga të huajt, kontribuon në varfërimin ekstrem të botës arabe.

Nëse kujtoni, Presidenti i Sh.B.A. Donald Trump u kishte thënë Sauditëve, “Ju nuk mund të zgjatni dy javë pa ne” dhe u kërkoi atyre të blinin më shumë armë amerikane. Të njëjtat hallka janë të vërteta për Emiratet e Bashkuara Arabe. Në vitet e kaluara, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë nënshkruar një kontratë 27 miliardë dollarë me kompanitë amerikane të armëve. Emiratet e Bashkuara Arabe përdorën armë të prodhuara nga SH.B.A në Jemen dhe i vendosën këto armë në dorë të bandave që donin të rrëzonin qeverinë legjitime në Libi, megjithë vendimin e embargos së KB. Kongresi amerikan hartoi rezolutat për të kufizuar shitjen e armëve amerikane për sauditë dhe Emiratet. Sidoqoftë, Trump vuri veton ndaj të gjitha këtyre faturave.

Një botë arabe ku zërat e njerëzve dëgjohen nga qeveritë e tyre është makthi më i keq i Emiratet e Bashkuara Arabe. Prandaj, së bashku me sauditët, ata kryen një grusht shteti në Egjipt dhe përmbysën Presidentin e zgjedhur Mohammed Morsi. Ata janë pas kthimit të Egjiptit në një regjim diktatorial ushtarak nën udhëheqjen e gjeneralit Sisi. Tani, ata kanë ngarkuar një gjeneral të vjetër, Khalifa Haftar, me një të kaluar të errët për të rrëzuar qeverinë legjitime të Libisë.

Mbështetja e Turqisë për qeverinë legjitime në Libi ka nxjerrë jashtë bilancit Emiratet e Bashkuara Arabe. Anwar Gargash kishte postuar në Twitter se “Turqia nuk duhet të ndërhyjë në punët e brendshme të arabëve”. Po në lidhje me Francën dhe Rusinë që mbështesin Haftarin në Libi? Cfarë kanë bërë Sh.B.A dhe M.B. gjatë gjithë këtyre viteve në Lindjen e Mesme?

Të gjitha pozicionet kryesore në ushtrinë e Emirateve po mbikëqyren gjithashtu nga oficerët amerikanë dhe australianë. Një nga këta emra është ish koloneli amerikan Stephen Toumajan i cili njihet me pseudonimin “Napoleoni i Vogël”. Napoleon Bonaparte, më i madhi nga të dy, u përfshi në pushtimin e Irakut, pushtoi Egjiptin në 1798, dhe më pas vendosi rrethimin me Akka, një qytet port në atë që tani njihet si Izrael, por u mposht dhe u zmbraps nga osmanët e Jazzar Ahmet Pasha.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë një strehë e sigurt për mercenarët. Eric Prince, themeluesi i “Blackwater”,(kompani ushtarake private amerikane), i cili kreu mizori në Irak, gjithashtu punon për Emiratet e Bashkuara Arabe. Princi, motra e të cilit është ministre e arsimit e Trump, kishte synim që Princi i Kurorës Mohamed Bin Zayed të takohej me një bankier afër qeverisë ruse në Seychelles. Ky takim i fshehtë, i cili u mbajt 9 ditë para se Trump të hynte në zyrën ovale, ishte në kuadër të “Hetimit Rusi” të realizuar nga Robert Mueller në SH.B.A.

Emiratët përdorën mercenarë të huaj për të kapur kontrollin mbi Jemenin jugor. Ai i rekrutoi ata nga disa vende, veçanërisht Kolumbia, Panama, El Salvador, Afrika e Jugut dhe Australia për të luftuar në Jemen. Në vitin 2017, një organizatë e të drejtave të njeriut me qendër në SHBA paraqiti një padi penale në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) kundër Emiratet e Bashkuara Arabe, duke përmendur tortura, atentate dhe sulme ndaj civilëve. Fati i këtij procesi mbetet i paqartë.

Administrata Trump kishte kërcënuar më parë ICC madje edhe duke u përpjekur të vendosë sanksione ndaj personelit dhe aleatëve të Sh.B.A-së, veçanërisht Izraelit. A mund të ketë luajtur ky kërcënim një rol në bllokimin e ankesës kundër Emiratet e Bashkuara Arabe në ICC?

Korrikun e kaluar, gjashtë jemenas në Francë ngritën një padi penale kundër Princit të Kurorës Mohamed Bin Zayed, sundimtarit të Emiratet e Bashkuara Arabe, me arsyetimin se ai kreu krime kundër njerëzimit. Ne do të shohim se çfarë fati e pret këtë proces./GazetaImpakt/yenisafak/