Macron kundër vrasjeve në Gaza, tërbohet Netanyahu: Dënoni Hamasin, jo Izraelin

Situata midis Izraelit dhe Palestinës po shkon drejt përkeqësimit. Të paktën 11.078 palestinezë janë vrarë, duke përfshirë 4.506 fëmijë dhe 3.027 gra.

Emanuel Macron ka dënuar vrasjen e fëmijëve dhe civileëvë. “De fakto, sot bombardohen civilët. Këto foshnja, këto zonja, këta të moshuar, bombardohen dhe vriten. Pra, nuk ka asnjë arsye për këtë dhe nuk ka legjitimitet. Kështu që ne i bëjmë thirrje Izraelit të ndalojë”, tha ai.

Kjo thirrje e ka acaruar tej masa zionistin Netanyahun ku ai bëri thirrje liderëve botërorë të dënojnë Hamasin, dhe jo Izraelin duke pretenduar se ushtria e tij po përpiqej të largonte civilët nga konflikti, ndërsa Hamasi po i përdorte ata si mburoja njerëzore.

Ai e shpalli OKB-në të padëshirueshme, po kjo nuk coj në reagime dhe thirrje të fuqishme të OKB, ku u kërkua të vendosen sanksione ekonomike.

Kujtojme qe të pakta jane reagimet kundër izraelit nga lideret perendimorë. Por protesta dhe shoqëri civile janë ngritur dhe kanë deënuar këtë genocide qe po shkakton në Gaza kundrejt palestinezëve./Gazetaimpak

 

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne