Bota Opinion

Mediat perendimore mbulojnë gjurmet e krimit të luftes se Trump, May dhe Macron ne Siri

Me nje mendjemadhësi të mahnitshme, SHBA dhe Britania akuzojnë Rusinë për “manipulim” me vendin e dyshuar të sulmit kimik të armëve në Doumën e Sirisë – pak ditë pasi SHBA, Britania e Madhe dhe Franca barragonin qarkun me mbi 100 raketa.Nëse dikush është fajtor për manipulimin me skenën e dyshuar të krimit, është treshja e NATO-s e cila nxitoi për të bombarduar Sirinë ne kohen qe sapo kishin mberritur në Siri inspektorët e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) – të ftuar atje nga qeveritë siriane dhe ruse .Fushata e zjarrtë e mediave perëndimore për të gjetur Sirinë dhe Rusinë fajtore për një krim lufte që përfshin armë kimike të dyshuara është theksuar më tej nga raportimi këtë javë nga gazetari britanik Robert Fisk, vlerësuar me çmime per shkrimet e tij.Fisk, i cili ka mbuluar zonat e luftës në Lindjen e Mesme për gati 40 vjet, shkoi në qytetin e Doumës për të paraqitur raportin e tij për The Independent. Kredia shkon tek The Independent për botimin e punës hulumtuese të Fisk.Pas sulmeve ajrore të fundjavës, ajo që ai gjeti nga intervistimi i njerëzve lokalë dhe mjekëve është befasuese, nëse jo tronditëse. Nga raporti i mbledhjes së dëshmitarëve nga Fisk, nuk u krye asnjë sulm me gaz më 7 prill – në kundërshtim të thellë me atë që qeveritë amerikane, britanike dhe franceze kanë deklaruar në tonet histerike për dy javët e fundit.Këto deklarata kulmuan në bombardimet e Sirisë në fundjavë. Për më tepër, udhëheqësit amerikanë, britanikë dhe francezë po rezervojnë të drejtën për të kryer sulme të mëtejshme në Siri – nëse “regjimi i përsërit sulmet e armëve kimike ndaj civilëve”.Ajo që Robert Fisk raporton nga brenda Douma vërteton atë që qeveria siriane dhe aleati i saj rus kanë thënë vazhdimisht që nga incidenti i supozuar më 7 prill. Incidenti, siç thonë ata, u organizua nga grupi i ashtuquajtur “reagues i parë” i njohur si Helmetat e Bardha, të cilët punojnë nen mbulese dhe nuk jane tjeter vecse njerezit e 2 organizatave terroriste si Jaysh al-Islam dhe Al-Nusra Front. Helmetat e Bardha janë gjithashtu në listën e pagave të CIA-s amerikane, si dhe agjencivet e inteligjencës britanike dhe franceze.Ngjashëm me pretendimin e mëparshëm të Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, Fisk raporton se më 7 prill një skenë paniku u krijua në spitalin e Doumës nga aktivistët e Helmetave të Bardha që bërtisnin se “armët kimike” po shpërndaheshin. Këta aktivistë filluan të lagnin me markuc uji njerëzit dhe me video kamera te paravendosura me pare në trup xhironin skenat kaotike të shkaktuara nga civilët e paditur te cilet as qe e dinin qe kishin rene pre e ketij manipulimi. Një mjek në spital ia konfirmoi këtë Fisk.Sa i përket dhjetra të vdekurve të supozuar që qeveritë dhe mediat perëndimore qe fajësuan Assadin dhe e quajten nje “Perbindesh” i cili ka bashkëpunimin rus, nuk ka dëshmi të viktimave të supozuara. Videoja e njerëzve të vdekur në një zonë lufte është vështirë të vertetohet per origjinalitetin e saj.Kjo do të thotë që Presidenti i SHBA Trump dhe homologët e tij britanikë dhe francezë, Theresa May dhe Emmanuel Macron, sapo nisën një agresion kriminal në Siri në shkelje të rëndë të së drejtës ndërkombëtare dhe sovranitetit të vendit. Kjo është pikërisht ajo që shumë vëzhgues të pavarur denuan aktin e goditjes me raketa nga ana e trios se Natos , duke paralajmëruar se provat e supozuara për një sulm kimik nuk ishin të vërtetuara.Në të vërtetë, dyshimi është se Trump, May dhe Macron e dinin se nuk do gjenin prova te mjaftueshme per sulm kimik dhe për këtë arsye ata nxituan të bombardonin vendin. Ishte një vendim i nxituar ne momentin qe sapo kishin ardhur inspektorët e OPCW në Douma. Inspektorët duhet të fillonin punën e tyre hulumtuese të mërkurën – të vonuara me sa duket nga shqetësimet e sigurisë.Me gjasë, incidenti i Doumës ishte një marifet propagandistik i orkestruar nga militantët anti-qeveritarë të mbështetur nga Perëndimi dhe agjentët e tyre të medias së Helmetave të Bardha, pikërisht për të provokuar një sulm të jashtëm ushtarak mbi Sirinë nga SHBA, Britania dhe Franca.Disa gjëra dalin nga raportimi i fundit i Robert Fisk. Kjo është pikërisht lloji i gazetarisë kritike që mediat e tjera perëndimore duhet të kishin qenë të angazhuara në pasqyrimin e sulmit të dyshuar të armëve kimike më 7 prill. Kredia shkon tek Fisk dhe The Independent. Por është një rast i turpshëm i “shumë pak, shumë vonë”.Gjithashtu, është e dukshme se si reportazhi i Fisk-ut po injorohet rrënjësisht – të paktën deri më tani – nga media të tjera kryesore të medias perëndimore. Kjo është një shfaqje mbresëlënëse e vetë-censurës në një kohë vendimtare kur qeveritë amerikane, britanike dhe franceze duhet të jenë të hapura për akuzat për kryerjen e një krimi lufte ne Siri gjatë” Fitoreve te Shpejta” të tyre të fundit.Kjo është sidomos kështu, duke pasur parasysh paralajmërimet e tyre për më shumë gjëra që do të vijnë, mbi përdorimin e “mëtejshëm të armëve kimike”. Shqetësimi urgjent është që këto qeveri po japin vetes licencë për të vepruar në më shumë flamuj të rremë. Ato duhet të mbahen me rigorozitet për të llogaritur pretendimet e tyre.Kjo mospërfillje për të drejtën ndërkombëtare është bërë e mundur për shkak të vullnetit të tmerrshëm të mediave perëndimore për të lepire ato qe peshtyjne nga pretendimet e vetë-servirura nga grupet e lidhura me terrorizëm në Siri dhe vendet e tyre të propagandës.Mediat amerikane, britanike dhe franceze kanë bere reportazhe te gjata per Helmetat e Bardha dhe Shoqërine Amerikane Mjekësore te Sirisë dhe per nje operacion te dyshimtë te nje grupimi te drejtuar nga nje njeri në Coventry të njohur si Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut. CNN, BBC dhe France 24 citojnë këto grupe sikur të jenë “autoritative” dhe të paanshme, kur në të vërtetë ata janë pjesë e fushatës së ndryshimit të regjimit në Siri të sponsorizuar nga SHBA dhe aleatët e saj britanikë dhe francezë.Po thuhet gjithashtu se si Robert Fisk po sulmohet si një “sirian i Sirisë dhe Rusisë” në mediat sociale. Një gazetar i zakonshëm perëndimor, i cili ka pasur integritet për të gërmuar në Doumën e Sirisë për të zbuluar një perspektivë shumë të ndryshme kritike – një që hedh poshtë pretendimet e mashtruara nga udhëheqësit amerikanë, britanikë dhe francezë dhe mediat e tjera kryesore – po mashtrohet për gazetari parimore.Mediat perëndimore të korporatave janë një tallje groteske e informimit publik dhe kontabilitetit kritik dhe të pavarur të pushtetit të qeverisë.Përveç Robert Fisk, disa gazetarë të tjerë perëndimorë që kanë hyrë në Siri për të raportuar për atë që po ndodhin janë burime të pavarura, “alternative” si Eva Bartlett, Vanessa Beeley dhe Patrick Henningsen. Ata kanë ekspozuar grupin “Helmetat e Bardha” që fituan çmimin Oskar, i cili është në të vërtetë bashkëpunëtor në kryerjen e mizorive kundër civilëve që jetojnë nën një sundim terrori të vendosur nga bashkëpunëtorët e tyre terroristë. Kuptohet që aktivistët e Helmetave të Bardha që qëndrojnë pas provokimit të Doumit më 7 prill, që atëherë kanë ikur nga qyteti bashkë me bandat terroriste nën mbulesën e një marrëveshjeje evakuimi me forcat siriane dhe ruse të çlirimit, të cilët tani janë nën kontrollin e shumicës së Ghouta Lindore nje rrethine pranë Damaskut.Gazetarët e medias perëndimore, nëse ata ishin vërtet të përkushtuar ndaj parimeve të saktësisë dhe hetimit kritik, duhet të shohin mbi rrënojat në Douma, intervistimin e njerëzve lokalë dhe gjetjen e asaj që ndodhi me të vërtetë. Por ata nuk janë.Kjo është arsyeja pse, dikush dyshon, ata nuk janë atje. Kjo është arsyeja pse SHBA dhe Britania tani po akuzojnë Rusinë për “ngatërrim” me vendin në Douma – sepse nuk ka dëshmi të një sulmi kimik-armësh, siç raporton Robert Fisk.Kjo do të thotë që qeveritë amerikane, britanike dhe franceze kanë kryer një krim të ashpër të luftës.Kjo gjithashtu do të shpjegojë se pse mediat perëndimore kryesore tani kanë lëvizur shpejt fokusin e tyre në akuzat për “sulmet kibernetike ruse” në infrastrukturën amerikane dhe britanike. Ky është një rast klasik i “anashkalimit së tematikes”. Qeveritë perëndimore dhe mediat e tyre të detyruara nuk kanë një “version” – të paktën jo atë që ata pretendojnë – në Siri, kështu që imperativi është që të ndryshohet në një subjekt tjetër sa më shpejt që të jetë e mundur.