Mijëra protesta u mbajtën në Paris dhe Bruksel për t’i dhënë fund masakrës së Gazës

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në kryeqytetet e Francës dhe Belgjikës për të bërë thirrje për t’i dhënë fund luftës së vazhdueshme  e genocidit të regjimit izraelit në Rripin e rrethuar të Gazës.

Demonstratat u mbajtën të shtunën, me pjesëmarrësit që u përpoqën t’i bënin presion qeverive të tyre që të kërkonin llogari nga Tel Aviv për fushatën e tij pa dallim të gjakderdhjes dhe shkatërrimit kundër territorit bregdetar.

Më shumë se 11,000 palestinezë, përfshirë 4,506 fëmijë, janë vrarë dhe 27,490 të tjerë kanë pësuar lëndime që nga 7 tetori, kur regjimi pushtues filloi luftën në përgjigje të një operacioni të organizuar nga grupet e rezistencës me bazë në Gaza.

Në Paris, demonstruesit kërkuan që regjimi “të ndalojë masakrën në Gaza” dhe kërkuan “një armëpushim të menjëhershëm”.

“Ne nuk mund të qëndrojmë në shtëpi duke ngrënë dhe pirë ndërsa mijëra fëmijë në Gaza janë varrosur. Është e paimagjinueshme që në 2023 një qeveri si Franca të mos i thotë ndal këtij gjenocidi,” tha Wassila Abdel Malek, një demonstruese.

“Unë po demonstroj për popullin e Gazës, të cilët janë sot viktima të një gjenocidi të vërtetë, dhe mendoj se duhet të demonstrojmë sot sepse presim shumë më tepër nga qeveria jonë sesa ajo që po bën sot,” tha një tjetër protestues, i cili. e identifikoi veten si Dominique.

“Ne kërkojmë një armëpushim, ne kërkojmë fundin e pushtimit. Ne kërkojmë fundin e kolonizimit,” shtoi ai.

“Është elementare që si aktivistë apo qytetarë të thjeshtë, të dilni në rrugë për të mbështetur popullin palestinez,” tha sindikalisti 85-vjeçar Claude Marill.

Qeveritë perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, nuk kanë tërhequr asnjë vijë të kuqe për regjimin izraelit, i cili është zotuar të zhvillojë një luftë “të gjatë” kundër Gazës. Aleatët e Tel Avivit kanë refuzuar gjithashtu të hedhin peshën e tyre pas rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që bëri thirrje për një armëpushim.

Tubimet e armëpushimit të Gazës u mbajtën edhe në qytete të tjera franceze, duke përfshirë Marsejën, Tuluzën, Rennes dhe Bordo.

“Ky mobilizim është thelbësor përballë masakrave,” tha koordinatori i LFI Manuel Bompard në demonstratën e rreth 1300 njerëzve në Marsejë.

Ndërkohë, tubimi pro-palestinez në Bruksel, selia e Bashkimit Evropian, tërhoqi më shumë se 20,000 njerëz, të cilët marshuan nëpër qytet, duke thirrur “Palestina e lirë”, “ndalo gjenocidin” dhe “Izraeli është kriminel!”

Disa thirrën gjithashtu “BE, turp për ju”, duke dënuar paragjykimet e mëdha të bllokut 27-vendesh në favor të Izraelit, i cili e ka penguar atë të kërkojë llogari nga Tel Aviv për mizoritë e tij.

“Është një gjenocid, nuk është një luftë siç po na thonë mediat. Është një katastrofë për mua, nuk është e natyrshme por është çnjerëzore ajo që po bën entiteti sionist. Unë nuk them Izrael, nuk e them kurrë fjalën Izrael, sepse nuk është një shtet, është një entitet, është një koleksion mafiozësh, nuk është tamam një shtet”, tha një aktivist francez.

“Ajo që na trondit është se ne jemi dëshmitarë të një spastrimi etnik të drejtpërdrejtë dhe gjithçka që mund të bëjë komuniteti ndërkombëtar është, në rastin më të mirë, të urdhërojë një armëpushim dhe, në rastin më të keq, të shoqërojë Izraelin në këtë proces, i cili është përshkruar nga zyrtarët e OKB-së si një ndërmarrje gjenocidale. “, tha në tubim Gregory Mauze, zëdhënësi i Shoqatës Belgo-Palestineze.

Ai shtoi, “Pra, ne po japim me të vërtetë alarmin. Tani është koha për të sanksionuar Izraelin dhe për ta detyruar atë të respektojë sanksionet ndërkombëtare.”

Marshimi i madh pro-palestinez u mbajt në Londër mes pranisë së ngushtë të policisë
Një marsh i madh pro-palestinez mbahet në Ditën e Armëpushimit pasi policia e Mbretërisë së Bashkuar ka rritur praninë e sigurisë në Londër.
Një tjetër protestues tha: “Unë mendoj se ajo që po ndodh tani në Gaza është përtej shkatërrimit dhe mendoj se është koha që ne të flasim për këtë, sepse nëse e lëmë këtë të vazhdojë ashtu siç është, do të ketë kaq shumë viktima sa nuk duhet të jenë viktima tani.”

“Unë dua të kërkoj armëpushim, dua të ndaloj bombardimet ndaj fëmijëve. Unë kam fëmijë me aftësi të kufizuara dhe mendoj se është e rëndësishme të lejojmë që zëri ynë të dëgjohet. Ne nuk mund të pranojmë që njerëzit të bombardohen dhe të vriten. Kjo është Çështja ime kryesore. Unë dua që bota të dëgjojë zërin tonë,” tha një demonstrues./PressTv/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne