Ministrat nga vendet arabe dhe myslimane do të takohen në Kinë për t’i dhënë fund luftës izraelite në Gaza

Ministri i Jashtëm saudit Princi Faisal bin Farhan thotë se ministrat nga vendet arabe dhe myslimane do të vizitojnë Kinën të hënën dhe do të mbajnë një takim ndërkombëtar që synon t’i japë fund luftës izraelite të mbështetur nga SHBA në Rripin e rrethuar të Gazës.

Farhan njoftoi në një postim në llogarinë e tij në rrjetet sociale X të dielën se takimi do të ishte hapi i parë për Komitetin Ministror Islamik për të zbatuar vendimet e arritura në Samitin Arabo-Islamik të mbajtur në Riad në fillim të muajit, ndër të cilat ishte puna për zbatimi i një armëpushimi urgjent në Gaza.

Farhan tha se ministrat do të nisin një turne dhe do të vizitojnë disa kryeqytete të tjera pas Kinës për të përcjellë një mesazh të fortë për arritjen e një armëpushimi të menjëhershëm dhe lehtësimin e hyrjes së ndihmës humanitare në Gaza.

Diplomati i lartë saudit ka diskutuar një ditë më parë zhvillimet e fundit në Gaza dhe luftën gjenocidale të Izraelit në zonën e rrethuar me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme, Josep Borrell.

Duke folur me gazetarët pas konfabulimit, Farhan tha se pavarësisht marrëveshjes brenda komunitetit ndërkombëtar për rëndësinë e paqes, ende nuk i kushtohet vëmendje e mjaftueshme nevojës për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

“Ne shpresojmë se në një moment mund të rifillojmë përpjekjet drejt paqes së përhershme me krijimin e një shteti palestinez që do të sigurojë sigurinë për të gjithë ne në rajon, por prioriteti tani është përfundimi i luftimeve,” tha Farhan.

“Ne duhet të punojmë së bashku për të siguruar që t’i japim fund luftimeve dhe vuajtjeve civile që po shohim çdo ditë në Gaza.”

Izraeli e filloi luftën kundër Gazës më 7 tetor pasi grupet e rezistencës palestineze të Hamasit dhe Xhihadit Islamik kryen operacionin e befasishëm Stuhia Al-Aksa në territoret e pushtuara në përgjigje të krimeve të intensifikuara të regjimit pushtues kundër popullit palestinez.

Sipas ministrisë së shëndetësisë me bazë në Gaza, të paktën 12,300 palestinezë janë vrarë në sulmet, shumica prej tyre gra dhe fëmijë. Rreth 30,000 palestinezë janë plagosur gjithashtu.

Tel Avivi gjithashtu ka vendosur një “rrethim të plotë” në Gaza, duke ndërprerë karburantin, energjinë elektrike, ushqimin dhe ujin për më shumë se dy milionë palestinezë që jetojnë atje./PressTv/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne