Vendet muslimane duhet të ndërpresin lidhjet politike me Izraelin për ‘periudhë të kufizuar’: Ajatollah Khamenei

Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Sejjid Ali Khamenei u ka bërë thirrje vendeve muslimane që të ndërpresin lidhjet politike me regjimin izraelit për “të paktën një periudhë të kufizuar kohore” në mes të gjenocidit të vazhdueshëm të entitetit pushtues në Rripin e Gazës të rrethuar.

Udhëheqësi i bëri komentet pasi vizitoi një ekspozitë që tregon arritjet më të fundit të Forcave Ajrore të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) në Universitetin Hapësinor Ajror të Shkencës dhe Teknologjisë Ashura të dielën.

“Qeveritë myslimane duhet të ndërpresin marrëdhëniet e tyre politike me regjimin sionist të paktën për një periudhë të kufizuar kohore”, tha lideri.

Lideri tha se nuk është e pranueshme që disa shtete myslimane të kenë dënuar krimet e Izraelit dhe disa të jenë ulur në gardh.

Është e nevojshme, tha Ajatollah Khamenei, që të “prehet linja e shpëtimit të regjimit sionist” dhe vendet muslimane duhet të punojnë për të penguar aksesin e Izraelit në energji dhe mallra.

Ajatollah Khamenei inkurajoi vazhdimin e demonstratave në mbështetje të çështjes palestineze për të parandaluar që shtypja e popullit palestinez të zbehet në harresë.

Kreu u shpreh optimist për zhvillimet e ardhshme. “Ne do të kryejmë detyrën tonë”, tha ai.

Që nga 7 tetori, Izraeli ka vrarë të paktën 12,300 palestinezë, duke përfshirë më shumë se 5,000 fëmijë dhe 3,300 gra. 30,000 palestinezë janë plagosur gjithashtu.

Regjimi u kap në befasi atë ditë tetori nga operacioni i befasishëm Stuhia Al-Aksa i nisur nga lëvizja e rezistencës palestineze Hamas kundër entitetit pushtues.

Udhëheqësi tha se zhvillimet në Gaza dhe vazhdimi i mizorive të Izraelit atje hoqën kapakun e shumë fakteve të fshehura, duke përfshirë mbështetjen perëndimore për diskriminimin racor.

Regjimi sionist ishte mishërimi i diskriminimit racor, tha lideri.

“Zionistët e konsiderojnë veten raca superiore dhe e shohin me përçmim pjesën tjetër të racës njerëzore, prandaj kanë masakruar disa mijëra fëmijë pa brejtje ndërgjegje.”

Ajatollah Khamenei tha se mbështetja nga udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe Britanisë për një “regjim racist” të tillë do të thotë gjithashtu se ato qeveri mbështesin diskriminimin racor.

Udhëheqësi u bëri thirrje njerëzve të Evropës dhe Amerikës që të tregojnë qartë se nuk mbrojnë diskriminimin racor.

Përveç kësaj, rrethanat aktuale në Gaza, tha Ayatollah Khamenei, demonstruan “dështimin ushtarak dhe operacional” të Izraelit.

Regjimi deri më tani nuk ka arritur të arrijë objektivin e tij të deklaruar për të eliminuar lëvizjen e rezistencës palestineze Hamas, duke përdorur “të gjithë fuqinë e tij ushtarake” në më shumë se 40 ditë pavarësisht.

Ajatollah Khamenei tha se bombardimi i spitaleve në Gaza dëshmon se udhëheqësit izraelitë janë të zemëruar me dështimin e tyre.

“Disfata e regjimit sionist në Gaza është reale. Hyrja në spitale apo në shtëpitë e njerëzve nuk është fitore, sepse fitore do të thotë të mundësh palën e kundërt, diçka që regjimi sionist nuk e ka arritur dhe nuk do të mund ta arrijë në të ardhmen”.

Ajatollah Khamenei tha se dështimi i Izraelit gjithashtu nxjerr në pah dështimin e Shteteve të Bashkuara dhe të bamirësve perëndimorë të regjimit.

Bota është përballur me realitetin se një regjim i armatosur me pajisje ushtarake të avancuara dhe moderne ka dështuar të kapërcejë një kundërshtar që nuk ka asnjë pajisje të tillë, tha Lideri.

Forcat e Armatosura iraniane po bëjnë përparim ‘të shpejtë, të favorshëm’

Udhëheqësi përshëndeti gjithashtu përparimin e favorshëm të shpejtë të Forcave të Armatosura iraniane drejt më shumë arritjeve.

Ajatollah Khamenei tha se pavarësisht situatës “shumë të mirë” në disa sektorë ushtarakë, ka mangësi në disa pjesë të tjera, të cilat Forcat e Armatosura duhet t’i zbulojnë dhe të punojnë për t’i kapërcyer.

Udhëheqësi tha se të rinjtë besnikë dhe të vendosur iranianë kanë arritur të bëjnë arritje të mëdha shkencore.

“Sigurisht që ne nuk duhet të jemi të kënaqur me nivelin aktual të suksesit pasi sektorë të ndryshëm ushtarakë dhe joushtarakë në botë po bëjnë progres të vazhdueshëm”, theksoi lideri./PressTV/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne