Ministri i Jashtëm palestinez: Vendet evropiane duhet ta njohin shtetin e Palestinës për t’i dhënë fund konfliktit

Ministri i Jashtëm palestinez Riyad al-Maliki theksoi se vendet evropiane duhet të njohin shtetin palestinez për të arritur një zgjidhje për luftën në vazhdim. “Vende të tilla (vendet evropiane) duhet të marrin vetë iniciativën e tyre dhe duhet të fillojnë me njohjen e shtetit të Palestinës”, tha al-Maliki gjatë një konference për shtyp në Forumin e Diplomacisë në Antalya të Türkiyes.

“Irlanda duhet të jetë në pararojë për ta bërë këtë. Populli irlandez e ka kërkuar këtë, parlamenti irlandez e ka miratuar këtë dhe tani varet nga qeveria irlandeze ta marrë këtë iniciativë”, theksoi ai. Zyrtari palestinez theksoi gjithashtu se “i vetmi autoritet legjitim që do të veprojë dhe do të vazhdojë të veprojë në Gaza është Autoriteti Palestinez”.

“Netanyahu nuk është qytetar i Gazës dhe nuk është udhëheqës i zgjedhur i popullit palestinez në Gaza, në mënyrë që ai të vendosë dhe të përcaktojë se kush do ta qeverisë Gazën”, shtoi Maliki. Ai gjithashtu i bëri thirrje botës muslimane dhe komunitetit ndërkombëtar që të marrin një qëndrim të qartë dhe të pengojnë përpjekjet shekullore të Izraelit për të ndryshuar situatën.

Ministri tha se presidenti palestinez Mahmud Abbas do të vizitojë Ankaranë të martën. Vizita është një “reflektim i marrëdhënieve të shkëlqyera të punës që ekzistojnë mes dy vendeve”. “Turqia ka dërguar ndihma humanitare në Gaza, gjë që vlerësohet”, shtoi ministri, duke përgëzuar “pozicionin e mëparshëm politik të Türkiyes që dënon mizoritë, krimet dhe gjenocidin e kryer nga Izraeli në Gaza”.

Izraeli ka nisur një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor 2023, në të cilin Teli Avivi thotë se janë vrarë rreth 1.200 njerëz. Të paktën 30.320 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 71.533 të tjerë janë plagosur, krahas shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë në Rripin e Gazës, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne