Mire Lajqi, apo katoliket e Dukagjinit qe behen burra

Ajo sot mund të jetë e fundit, vendosi plisin e bardhë si simboli i djalërisë, ruante më shumë së 400 krerë delesh në bjeshkët e Rugovës, shkruan Klan Kosova.
Për 40 vjet barti pushkën në krah, vishte e vazhdon t’i mbajë rrobat e një burri, ishte zot shtëpie dhe rrinte me burra neper male.
Kush është Mire Lajqi, cilat ishin rrethanat e kohës që e shtynë të kalonte jetën e saj si burrneshë e kuptoni nga storja më poshtë. A ka qene lezbike apo transvestite Mire Lajqi? Perse grate katolike shpesh nuk pranojne te marrin burra ne Kosove por behen burra? Emisioni me poshte tregon kete fenomen barbar te fiseve katolike kosovare.

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne