Opinion

Nën presionin e SH.B.A.-së, kompanitë e mediave sociale pezullojnë llogari të venezuelianëve, iranianëve dhe sirianëve

Nga: Ben Norton

Administrata e Donald Trump është duke forcuar luftën e saj informuese kundër Venezuelës, Iranit dhe Sirisë. Dhe ajo i ka regjistruar platformat e mediave sociale si armë në sulmin e saj ndaj këtyre synimeve kryesore të ndryshimit të regjimit.

Në dy javët e para të janarit, Twitter pezulloi dhjetëra llogari të drejtuara nga njerëz të vërtetë, jo të drejtpërdrejtë në Venezuelë, Iran dhe Siri. Ata që u fshinë nga faqet në internet përfshinin koka shtetesh, institucione të shumta shtetërore, media, dhe shumë njerëz mesatarë që nuk punojnë për qeveritë e tyre.

Udhëheqësi suprem i Iranit, presidenti i Sirisë dhe udhëheqësi i Asamblesë Kombëtare të Venezuelës, të gjithë i kanë pasur llogaritë e tyre në Twitter të pezulluara ose kufizuara përkohësisht ditët e fundit. Shumë media alternative kanë pësuar të njëjtin fat.

Në të njëjtën kohë, Facebook, dhe filiali i saj Instagram, kanë se do të heqë çdo përmbajtje censuruese për të cilën mendon se është mbështetëse e gjeneralit të lartë të Iranit Kasem Sulejmanit, i cili u vra në një akt lufte amerikan në 3 janar.

Gjigandi Big Tech tha që kjo censurë e fjalës së lirë ndaj përdoruesve do të bëhet në mënyrë që të përputhet me sanksionet e vendosura nga Uashingtoni ndaj Iranit.

Kjo masë e ashpër në mediat sociale vjen në kohën kur administrata Trump po e zgjeron në mënyrë agresive luftën e saj ekonomike dhe diplomatike kundër këtyre vendeve të pavarura, me shpresën për të rrëzuar përfundimisht qeveritë e tyre sovrane.

Grayzone foli me disa nga aktivistët civilë Venezuelës dhe Irani, të cilët nuk punojnë për qeveritë e tyre, por që u ishin pezulluar llogaritë e tyre në Twitter. Të gjithë thanë se nuk u dha asnjë paralajmërim, njoftim, apo edhe një shpjegim pse u bllokuan nga platforma.

Siç ka raportuar më parë The Grayzone, korporatat Big Tech janë të lidhura ngushtë me qeverinë amerikane, dhe gjithnjë e më shumë kanë vepruar si një zgjatje e saj, duke pastruar llogaritë e zyrtarëve nga qeveritë e huaja që janë në shënjestër të Uashingtonit për ndryshimin e regjimit, duke përfshirë edhe Kinën, Rusinë, Kubë, Palestinë dhe më gjerë.

Në fillim të vitit 2020, kjo luftë e mediave sociale u përshkallëzua në mënyrë dramatike.

Twitter pastron llogaritë pro Venezuelës

Në Twitter, në shumë raste, ka pezulluar qindra llogari të drejtuara nga Venezuelas, në një seri spastrimesh që synojnë jo vetëm profile të lidhura me qeverinë, por edhe ato të drejtuara nga aktivistë civilë nga lëvizja e majtë Chavista.

Gjigandi i mediave sociale e ka bërë këtë duke verifikuar dhe njëkohësisht promovuar llogaritë e aktivistëve të opozitës të mbështetur nga SH.B.A. dhe mbështetësve për grusht shteti, si tradhëtari Juan Guaido dhe dëshira e tij e venitur për rrëzimin e pushtetit.

Grayzone ka raportuar më parë se si Twitter mbështetet në organizatat e financuara nga qeveria e SHBA dhe aleatët evropianë për të goditur mediat e shtetit të huaj dhe për të pezulluar llogaritë që sfidojnë politikat e ndjekura të Uashingtonit.

Më 7 janar, korporata Big Tech kreu edhe një raund tjetër pezullimesh. Kur Grayzone kontaktoi me kompaninë me një kërkesë për koment, ajo nuk dha një arsye të qartë.

Në këtë spastrim të fundit, Twitter pezulloi llogaritë zyrtare të Gardës Kombëtare të Venezuelës, Marinës, Forcës Ajrore, Komandës Strategjike, Ministrisë së Naftës, Ministrisë së Shërbimeve të Ndëshkimit, Komisionit Kombëtar të Teknologjisë së Informacionit dhe Institutit i Inxhinierisë.

Zyra e qeverisë së Qarkut të Kryeqytetit, zyra e nënkryetarit të ekonomisë dhe zyra e shtypit e forcave të armatosura gjithashtu kishin hequr llogaritë e tyre nga Twitter.

Së bashku, këto llogari të bllokuara kishin miliona ndjekës.

Llogaritë e Bankës Qendrore të Venezuelës dhe Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave u hoqën përkohësisht, por u rikthyen më vonë.

Mediat e Venezuelës që sfidojnë politikat e krahut të djathtë të shtyrë nga rrjetet kryesore të mediave të korporatave dhe Uashingtoni gjithashtu u censuruan. Twitter pezulloi llogaritë e stacionit të madh radio La Radio del Sur; faqja e internetit e popullarizuar e lajmeve Red Radio Venezuela; dhe Ciudad CCS, gazeta e komunës së Caracas, kryeqyteti i vendit.

Twitter në shumë raste ka pezulluar llogaritë e Presidentit të zgjedhur të Venezuelës, Nicolas Maduro, megjithëse si përgjigje ndaj zemërimit të përhapur, ajo më vonë e ktheu.

Por jo të gjithë Venezuelasit që ishin prekur kanë punuar për institucione të mbështetur nga shteti. Aktivistë të njohur të Chavista si Patricia Dorta, i cili kishte afro 40,000 ndjekës; dhe Yepfri Arguello i kishin pezulluar pa shpjegime llogaritë e tyre, në spastrimin e 7 janarit.

Zyrtarë të veçantë të qeverisë ishin gjithashtu në shënjestër. Twitter pezulloi llogaritë e Víector Clark, guvernatorit të shtetit Falcon nga Partia Socialiste e Bashkuar (PSUV) në pushtet; Jesús Suárez Chourio, ish komandanti i përgjithshëm i ushtrisë së Venezuelës; dhe Hugbel Roa, një i zgjedhur i përfaqësuar në Asamblenë Kombëtare gjithashtu nga PSUV.

Kenny Ossa, një aktivist i shquar që mbron edukimin në teknologji dhe lirinë e aksesit në informacion, i cili shërben si Presidenti i Qendrës Kombëtare të Teknologjisë së Informacionit të Venezuelës, ju hoq llogaria e tij për herë të dytë.

Twitter gjithashtu pezulloi profilin e aktivistit të shquar Venezuelës Freddy Bernal, një drejtues në lëvizjen Chavista, i cili ndihmon mbikëqyrjen e programit ushqimor CLAP të qeverisë, i cili siguron që rreth 7 milion familje të marrin kuti të mëdha ushqimesh për pak para. Më vonë llogaria e tij u rikthye.

Në serinë e spastrimeve të tij, Twitter pothuajse pa përjashtim ka synuar Venezuelianët nga lëvizja e majtë Chavista, të cilën Uashingtoni është përpjekur ta shtypë që kur erdhi për herë të parë në pushtet Presidenti Hugo Chavez në zgjedhjet e 1998.

Por në atë që duket të jetë e para, Twitter shkoi pas një politikani kryesor të krahut të djathtë të opozitës Venezuelës në spastrimin e 7 janarit.

Korporata e mediave sociale kufizoi llogarinë e ligjvënësit venezuelian Luis Parra pak ditë pasi ai u zgjodh kryetar i Asamblesë Kombëtare. Për dallim nga të tjerët të censuruar nga Twitter, Parra është nga Primero Justicia, një parti e opozitës së krahut të djathtë që mbështetet nga qeveria amerikane.

Kufizimi i një lideri të opozitës së Venezuelës së krahut të djathtë pikërisht në momentin kur ajo figurë u dënua nga Uashingtoni është ndër indikacionet më të qarta të ndikimit të qeverisë amerikane mbi Twitter.

Grayzone foli me Dhaymi Peña, i cili menaxhon stacionin La Radio del Sur, llogaria e të cilit u pezullua nga Twitter. Ajo tha se punonjësit të mediave sociale që drejton llogarinë iu dërgua një njoftim që profili i tyre ishte hequr dhe siguroi një lidhje për udhëzimet e Twitter. “Por nuk kishte një arsye të drejtpërdrejtë,” tha Peña, “por vetëm rregullat e përgjithshme”.

“Kjo është e vështirë për ne”, komentoi ajo, duke vënë në dukje se mediat e tjera të Venezuelës gjithashtu kanë vuajtur nga këto pezullime.

Vanessa Gutierrez, një gazetare Venezueliane që drejton një program show në La Radio del Sur, gjithashtu ka pasur dy herë llogari të saj personale në Twitter. Ajo i tha The Grayzone se profili i saj u pezullua për herë të dytë në tetor 2019, por pas shumë kërkesave drejtuar kompanisë, ajo u rikthye më vonë.

“Kishte një sulm masiv kundër llogarive të drejtuara nga qeveria dhe media”, tha Gutiérrez. “Duket sikur ishim në një periudhë provim të vështirë.”

“Kur pezullojnë llogaritë, ata gjithmonë ju drejtojnë te rregullat. Por ata nuk ju japin provë për ‘shkelje'”, shpjegoi ajo.

Gazetarja Venezueliane shtoi, “Nuk ka asnjë justifikim të dhënë, ata thjesht na mbyllin gojën”.

Twitter pezullon publikimet e aktivistëve iranianë

Irani është përballur gjithashtu me një valë censurimi të mediave sociale në të njëjtën kohë kur është futur nën kërcënimin me armë të qeverisë amerikane. Zyrtarët iranianë, media dhe aktivistët janë censuruar nga Twitter në një spastrim të përshpejtuar këtë muaj.

Grayzone ka dokumentuar më parë se si Google, Facebook dhe Twitter kanë hequr llogaritë personale dhe private në mediat sociale të iranianëve, përfshirë gazetarët.

Në vazhdën e ekzekutimit të administratës Trump të gjeneralit të lartë të Iranit, Sulejmani, një veprim i qartë lufte, Twitter u zhvendos për të kufizuar llogarinë e liderit suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei.

Twitter gjithashtu ka pezulluar llogarinë në gjuhën spanjolle të Khamenei në të kaluarën. Ajo ka ndaluar një llogari që postoi video dhe fragmente fjalimesh të liderit të parë suprem të Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini.

Në ditët pas sulmit ajror amerikan që vrau Sulejmanin, Twitter gjithashtu pezulloi llogarinë zyrtare të HispanTV, një media e mbështetur nga qeveria iraniane në gjuhën spanjolle e cila është e njohur në Amerikën Latine.

Pas një reagimi masiv, megjithatë, korporata Big Tech u pajtua të rikthente profilin e HispanTV.

Përveç HispanTV, Twitter ka pezulluar llogarinë e mediave të mbështetura nga shteti iranian, Al-Alam News.

Shumë profile individësh iranianë janë shënjestruar gjithashtu. Përdoruesit postuan lista me dhjetëra iranianë që kishin hequr llogaritë e tyre. Këtu përfshiheshin shumë aktivistë, gazetarë dhe studiues të shquar që sfiduan propagandën perëndimore dhe dezinformimin kundër vendit të tyre.

Ahmad Nozoori, një studiues iranian dhe analist politik, i cili nuk punon për qeverinë e tij, Twitter i pezulloi llogarinë e tij edhe pse ai kishte kaluar vite me radhë në ngritjen e saj.

“Unë nuk mund të besoj se ata e bënë këtë”, i tha Noroozi The Grayzone. “Në fakt, unë mezi e përdor Twitter-in çdo ditë. Përdorimi im ishte i kufizuar për të ndjekur disa miq dhe gazetarë”.

“Bota duhet të dijë se çfarë po ndodh vërtet”, tha Noroozi. “Sekretari Pompeo ishte me idenë se njerëzit e Iranit dhe Irakut do të brohorisnin vrasjen e Sulejmanit. Media amerikane po promovonte të njëjtën marrëzi dhe përshkruante vrasjen e Sulejmanit si një gjë e mirë. Cili është përfitimi i gazetarisë qytetare nëse nuk mund të përdorni platformat e mediave sociale për të treguar realitetin?”.

“Unë u përpoqa të azhurnoj ndjekësit e mi në Twitter në lidhje me situatën me raportimin e dëshmitarëve të tim okular, kryesisht me imazhet dhe videot e mia të marra, dhe lajmet që mediat iraniane ofruan në lidhje me sulmin hakmarrës në bazën e SHBA”, shpjegoi ai. “Është e qartë që kontrolluesit e mendjes nuk e pëlqejnë që unë të bëj raportimin tim në anglisht. Ata duan të mbajnë gjithçka në errësirë dhe të përhapnin narracionin e tyre të njëanshëm”.

Twitter pezullon llogarinë e Presidentit Sirian

Nuk janë vetëm institucionet qeveritare, media, dhe aktivistët që janë në shënjestër të spastrimit të Twitter. Korporata Big Tech ka shkuar madje edhe pas krerëve të shteteve të ndryshme të cilët Uashingtoni është përpjekur t’i rrëzojë.

Siria ka qenë gjithashtu në shënjestër të këtyre goditjeve nga Twitter.

Më 4 janar, Twitter pezulloi përkohësisht llogarinë zyrtare në Twitter të Presidentit sirian Bashar al-Asad. Disa ditë më vonë, pas reagimit të shpejtë, ajo e rivendosi llogarinë.

Twitter vazhdimisht ka pezulluar dhe kufizuar profilin e presidentit të Sirisë, duke detyruar zyrën presidenciale të vendit të krijojë llogari të shumta (asnjëra prej të cilave nuk është verifikuar nga kompania).

Ashtu si me Iranin dhe Venezuelën, qeveria e Sirisë është e njohur ndërkombëtarisht dhe ulet në Kombet e Bashkuara. Por Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj janë angazhuar të rrëzojnë të gjitha këto qeveri dhe t’i zëvendësojnë ato me fraksione të krahut të djathtë që janë nënshtruar ndaj interesave perëndimore. Korporatat e mediave sociale i janë përkushtuar me kujdes axhendës së Uashingtonit, duke ngulfatur fjalën e lirë në këtë proces.

Grayzone kontaktoi Twitter me një kërkesë të hollësishme për koment duke iu përgjigjur pikave kryesore të bëra më lart.

Një zëdhënës nga kompania u përgjigj me vetëm dy fjali të boilerboard: “Twitter ka sisteme proaktive, të cilat synojnë të zbulojnë manipulimet e platformës në shkallë të gjerë, si pjesë e fokusit tonë për të përmirësuar cilësinë e bisedave në shërbim. Ndonjëherë kjo mund të rezultojë false, të cilat mund të apelohen nga çdo pronar i llogarisë”.

Facebook & Instagram bashkohen me mbikqyrjen e mendimit

Twitter nuk është aspak e vetmja korporatë e mediave sociale që synon armiqtë zyrtarë të qeverisë amerikane. Instagram dhe pronari i saj Facebook gjithashtu kanë pezulluar qindra llogari në Venezuelë, Iran dhe Siri, duke përmendur shprehimisht sanksionet e qeverisë amerikane si arsyetim.

Disa ditë pasi Facebook censuroi një video nga The Grayzone që raportoi në të vërtetë mbi fjalimet e Udhëheqësit Suprem të Iranit Khamenei dhe Sekretarit të Përgjithshëm Liban të Hezbollahut Hassan Nasrallah, kompania Big Tech hodhi një video të një pastori të krishterë sirian, i cili vlerësoi gjeneralin iranian Sulejmani për mposhtjen e ISIS dhe ekstremistët e tjerë Takfiristë.

Studiuesi libanez Hadi Nasrallah përktheu dhe publikoi një video të fisit të krishterë sirian, Ibrahim Naseir, kisha e së cilës u shkatërrua nga selefitë-xhihadistët të mbështetur nga perëndimi që pushtuan qytetin e Alepo.

Në postimin e tij, Hadi Nasrallah shkruajti “Kasem Sulejmani”, duke pasur frikë se përdorimi i emrit të plotë të gjeneralit do të nxiste më vonë sulmin e Facebook. Por video dhe postimi i tij ishin hequr, duke treguar se si korporata e mediave sociale me bazë në SHBA po mbysin fjalimin e njerëzve mijëra milje larg në Liban.

Këto goditje gjithnjë e më shumë autoritare tregojnë se si korporatat e Big Tech veprojnë krah qeverisë amerikane dhe politikës së saj të jashtme.

Në vitin 2018, kur Facebook hoqi faqet e mediave alternative që sfiduan politikat e ndjekura të Uashingtonit, Jamie Fly, një operatore neokonservatore e mbështetur nga qeveria amerikane, premtoi se ishte “vetëm fillimi”. (Fly menjëherë pas kësaj u bë presidenti dhe CEO i Sh.B.A.) krahu i qeverisë propagandistike Radio Evropa e Lirë / Radio Liberty, ose RFE / RL.)

Premtimi i Fly-it u realizua në javët e para të vitit 2020, pasi aparatet e inteligjencës ushtarake amerikane shtynë gjigantët e mediave sociale për të shtypur pikëpamjet e miliona njerëzve në të gjithë globin, veçanërisht ata që jetonin në shtetet e caktuara të armikut.

Kjo është censurë qeveritare e realizuar nga një përfaqësues, duke prishur të drejtat civile në mënyrë që të fshehë faktet e papërshtatshme nga publiku./Gazetaimpakt/iranian/

OPINIONE