Shqiperia

Nezar Seiti rrëfehet sot para Prokurorisë italiane, gazetari: Ka përpjekje nga Tirana për ta shtyrë dëshminë

Financieri i Habilajve Nezar Seiti pritet të rrëfehet sot para organeve italiane të hetimit në Katania ku pritet të hedhë dritë mbi grupin e Habilajve dhe trafikun e drogës ku akuzohet se është I përfshirë dhe ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri.
Gazetari Basir Çollaku përmes një postimi në ‘Facebook’ shkruan se ka përpjekje nga Tiranë që kjo dëshmi e Seitit të shtyhet.

“Rrefimi i thelluar i Seitit ka alarmuar Tiranen pasi perveç Habilajve, Tahirit dhe te arrestuarve, jane dhe emra te tjere te prokurorise, gjykates e policise te perfshire ne deshmi qe rrezikojne tej parashikimeve te deritanishme. Burime te besueshme te perfshhire ne proces hetimor thone se pelqimi i Nezar Seitit duket se ka mberritur dhe autoritetet jane gati per nje seance te gjate neser duke nisur nga ora 14”, shkruan Çollaku ndër të tjera.

Postimi i plotë:

Nezar Seiti, rrefimi neser ora 14 ne Catania, bashkepunimi qe alarmon Tiranen!! Arreste te reja?!?!

Nezar Seiti, i ashtuquajturi fnancieri i bandes “Tahiri Habilaj” neser ne ora 14 do te deshmoje ne prokurorine e Catania, ku ndodhet prej 8 ditesh i transferuar nga Roma. Duket se nje marreveshje bashkepunimi me drejtesine italiane eshte gatuar mes te pandehurit dhe autoriteteve. Rrefimi i thelluar i Seitit ka alarmuar Tiranen pasi perveç Habilajve, Tahirit dhe te arrestuarve, jane dhe emra te tjere te prokurorise, gjykates e policise te perfshire ne deshmi qe rrezikojne tej parashikimeve te deritanishme. Burime te besueshme te perfshhire ne proces hetimor thone se pelqimi i Nezar Seitit duket se ka mberritur dhe autoritetet jane gati per nje seance te gjate neser duke nisur nga ora 14.

Avokati mbrojtes qe e ka perfaqesuar ne Shqiperi, Detar Hysi ka keshilluar klientin e tij te vijoje procesin dhe jo te bashkepunoje duke shpresuar ne pozicionin jo rendues te klientit. Ndersa po sipas te njejtave burime avokati italian Biagio Maurizzio Catalano, ka qene pro basshkepuninit me drejtesine duke perfituar rrethana te konsiderueshme lehtesuese per klientin e tij. Jane disa episode te tjera hetimore ku Seiti dhe Habilajt jane perfshire dhe kjo e ka renduar se tepermi grupin duke rrezikuar denime ekstreme.

Kjo me sa duket ka shtyre Nezar Seititin te konsideroje seriozisht bashkepunimin. Ka nje perpjekje intensive nga te tjere te perfshire ne kete dosje kryesisht nga Tirane qe bejne te pamunduren ta shtyjne deshmine dhe te mos shkoje Nezar Seiti ne kete rrefim.qe sjell me siguri urdherarreste te reja nga Italia. Kjo mund te sjelle zhvillime te forta te kesaj dosje ne Tirane duke ndryshuar ndoshta dhe statusin penal te ish-ministrit Tahiri. Gjithashtu ka pjese dosje te paardhura ne Tirane qe kane histori te reja trafiku. Kane shkuar dhe priten te shkojne perfaqesues te Krimeve te Renda duke kaluar ne nje etape te pakthyeshme te hetimit qe nuk mund ta ndaloje mazhoranca ne Tirane..”