Bota

OKB-ja degjeneron Ameriken dhe Izraelin: Jeruzalemi i takon Palestines

Edhe pse Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe administrata Trump jane sjelle si kaubojse ne ditet e fundit, duke njohur Jeruzalemin si kryeqytet te Izraelit, dhe kercenuar haptazi shtetet sovrane te botes qe te mos votojne kunder Izraelit, sonte ne OKB shumica e botes nuk i eshte bindur diktatit amerikan.

128 vende te OKB-se votuan pro ruajtjes se ligjit nderkombetar dhe njohjes se Jeruzalemit lindor si kryeqytet te Palestines. Rezoluta e cila kundershton agresionin izraelit ne Palestine qe u cua ne OKB nga Turqia u kundershtua me pare nga fuqite e medha qe ulen ne Keshillin e Sigurimit, ndersa sonte u kundershtua nga i gjithe komuniteti nderkombetar.

Edhe pse amerikanet kercenuar boten duke shantazhuar qe do marrin emra, do presin ndihmat etj, nese vendet e OKB-se votonin kunder vendimit te administrates Trump per te njohur Izraelin si kryeqytet te Izraelit, komuniteti nderkombetar nuk u tremb por votoi kunder arrogances amerikane. 128 vende i thane amerikaneve qe te mos e njohin Jeruzalemin si kryeqytet te Izraelit.

Amerika ngeli e vetme ne kete votim. Pro rezolutes amerikane votoi vetem Izraeli, Togo, Palau, Nauru, Mikronezia, Ishujt Marshall, Hondurasi dhe Guatemala. Republika bananesh sikur Bahamasi, Antiga, Vanautu etj qe i frikesohen Amerikes, abstenuan nga frika. Por pjesa tjeter e globit u rreshtua pro Palestines dhe ligjit nderkombetar. Jeruzalemi lindor i perket Palestines.

Tani administrata Trump ka dy opsione: ose lufte me gjithe boten, ose te pranoje ligjin nderkombetar dhe uli koken e turperuar per arrogancen e saj globale.

OPINIONE