Operacioni Burimi i Paqes dhe histeria e islamofobeve me Turqine

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi analizon qellimin e Operacionit Burimi i Paqes dhe strategjine e qeverise turke per ti dhene fund organizates terroriste te PKK – YPD ne kufirin e saj.

Qellimi eshte sigurimi i kufirit turko-sirian dhe vendosja e rreth 4 milion refugjateve siriane ne zonen e sigurise qe Turqia synon te krijoje ne kufirin e saj. Analizohet denoncimi qe Franca, Itallia, Izraeli, Liga Arabe etj i kane bere nderhyrjes turke kunder PKK-se, dhe flitet per kercenimin e presidentit Trump ndaj Turqise dhe dergimin e sekretari te shtetit Mike Pompeo dhe zv. presidentin Mike Pence ne Turqine ne 17 tetor. Flitet edhe per histerine dhe shpifjet e grupeve armene, LGBT-iste, Organizates Politike se Arlind Qorrit, elementeve te VeteVendosjes, ekstremistet katolike sikur Arbana Xharra, Tritan Shehu etj kunder Turqise ne mbeshtetje te PKK-se.

Lufta e Turqise kunder PKK-se krahasohet me luften qe Shqiperia beri ne 1914 kunder shtetit te Vorio Epirit dhe rebelimit vllah te Voskopojes dhe luften qe Ahmet Zogu, Eshref Frasheri etj ben kunder Republikes Katolike te Mirdites. Analiza tregon qe ashtu sikur Italia nuk lejon Venecian te behet shtet me vete dhe Garibaldi shtypi e pushtoi shtetin katolik te Papes ne Itali, e ashtu sikur Franca shtyp Korsiken dhe Spanja Katalonian, edhe Turqia ka te drejte qe te ruaj vendin e saj dhe shkaterroj nje shtet terrorist ne kufijte e saj.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne