Islamofobi Shqiperia

Paulin Zefi drejtuesi i zyres historike ne Lezhe kercenon me dhune historianin Olsi Jazexhi

Pas nje video qe historiani Olsi Jazexhi ka botuar ne rrjetet sociale ku ai komenton aktin terrorist ne Zelanden e Re, nje numer ekstremistesh katolike kane sulmuar historianin nga Tirana. Sulmet qe kane nisur nga katoliku Gjergj Bajram Kabashi ne revisten Drini i cili e akuzon historianin nga Tirana per serbomadh, osmanli dhe antishqiptar, kane perparuar ne kercenime per dhune dhe akte terroriste ndaj historianit.

Paulin Zefi i cili drejtoi bandat qe sulmuan hidrocentralin e kompanise turke AYEN ENERJI ne Qafe Molle me 31 dhjetor 2017, tanime ka nisur kercenimet edhe kunder historianit nga Tirana. Ne nje postim ne facebook-un e tij ne date 16 mars 2019, Paulin Zefi e ofendon me terma raciste historianin si:

“mbeturinë turko-mongole, anti-shqiptari, analfabet funksional dhe të preferuar të TV serbe”

Mbeshtetes te aktit terrorist te Zelandes se Re qe shkruajne ne Facebook-un e Paulinit aludojne qe terroristi Brenton Tarrant donte te vriste persona sikur Olsi Jazexhi. Pajtim Fusha, Astrit Sharani dhe Xhevdet Sopa kerkojne vrasjen e historianit. Ndersa Zef Lleshaj lavderon terroristin neozelandez:

 

Paulin Zefi i betohet fansave te tij ne Facebook se here tjeter kur Olsi te jete ne Shengjin, Paulin Zefi do te dergoj bandat e tija per te rrahur historianin:

Paulin Z. Zefi Po Fabjan. Verën e shkuar ka publikuar një foto me të në Shëngjin një imam radikal nga Kosova. Por të betohem nëse e njeh dikush dhe më njofton në kohë, ky plehër nuk del nga Shëngjini pa u rrahur mirë. Ka shumë dashamirës në Lezhë që “nuk e ndërrojnë me mish dashi” siç e kemi shprehje.9

 

Mbetet te shihet nese Paulin Zefi pasi sulmoi hidrocentralin turk te Qafe Molles dhe i shpetoi burgut per kete akt terrorist do te sulmoje dhe dhunoje historianin nga Tirana.