Pentagoni autorizon transferimin e $ 1miliard për murin e kufirit SHBA-Meksikë

Ushtruesi i detyrës së Sekretarit të Mbrojtjes Patrick Shanahan autorizon inxhinierët ushtarakë të fillojnë planifikimin dhe ndërtimin e një muri prej 98 km.

Ndërtimi i një muri përgjatë kufirit meksikan ishte premtimi kryesor i fushatës për Presidentin e SHBA, Trump në zgjedhjet e vitit 2016

Pentagoni ka autorizuar transferimin e $ 1 miliard inxhinierëve të ushtrisë për të ndërtuar një pjesë të murit përgjatë kufirit SHBA-Meksikë, duke vepruar me Sekretarin e Mbrojtjes, Patrick Shanahan ka thënë.

Shanahan tha të hënën në një memo të Sekretarit të Sigurisë Kombëtare Kirstjen Nielsen se Departamenti i Mbrojtjes kishte autoritetin për të mbështetur aktivitetet kundër-narkotikëve pranë kufijve ndërkombëtarë.

Shanahan autorizuar inxhinierë për të filluar planifikimin dhe realizimin e projektit që do të përfshijë ndërtimin e 98 kilometra mur pesë metra të lartë, ndërtimin dhe përmirësimin e rrugëve, dhe instalimin e dritave brenda seksioneve Yuma dhe El Paso e kufirit SHBA-Meksikë.

Infrastruktura u përshkrua si “skermë”, jo një “mur”.

Ndërtimi i një muri në të gjithë kufirin e vendit ishte një premtim kryesor i fushatës për presidentin republikan Donald Trump në zgjedhjet e vitit 2016. Demokratët e opozitës kanë kundërshtuar me forcë përpjekjet për të ndërtuar një mur.

Pas javësh grindje, republikanët dhe demokratët ranë dakord për një kompromis gjatë bisedimeve të buxhetit në muajin shkurt që panë se Trump akordojë $ 5.7bn për ndërtimin e një mur – shumë më pak se ai kishte shpresuar për të.

Në përgjigje, Trump deklaroi një emergencë kombëtare, duke hapur rrugën për presidentin për të marrë para nga buxheti i Pentagonit për ndërtimin e murit.

Trump anulloi një lëvizje nga Kongresi për të bllokuar deklaratën e një emergjence kombëtare më 15 mars, duke përdorur veton e parë të presidencës së tij.

Demokratët shpresojnë të bllokojnë veton në votim të martën, por ata nuk pritet që të marrin shumicën e dy të tretave për ta bërë këtë.

Edhe nëse do të ishin të suksesshme, ata do të kërkonin të njëjtën shumicë në votimin e dytë në Senatin e kontrolluar nga republikanët./ ML

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne