Pepe Escobar: A do ta shuajë zjarrin në Azinë Perëndimore Durimi Strategjik Rusi-Kinë?

Nga: Pepe Escobar

Njëherë e një kohë, buzë lumit Don, në stepat jugore të asaj që sot njihet ende si “Ukraina”, Mbreti i Madh i Persisë, Darius i fuqishëm, që drejtonte ushtrinë më të fuqishme të mbledhur ndonjëherë në tokë, mori një mesazh të çuditshëm nga një armik që po ndiqte: sundimtari nomad Idanthyrsus, mbreti i skithëve. Një i dërguar skith mbërriti në kampin Persian duke mbajtur një zog; nje mi; një bretkocë; dhe pesë shigjeta.
Dhe pastaj u largua, me nxitim.
Wily Darius e interpretoi mesazhin si skithët të gatshëm t’i nënshtroheshin persëve.
Jo kaq shpejt. I takonte këshilltarit të lartë të politikës së jashtme të Darius, Gobryas, i cili gjithashtu ishte kunati i tij, të thyente kodin:
“Nëse ju Persianët nuk ktheheni në zogj dhe nuk fluturoni lart në ajër ose në minj dhe nuk gërmoni në tokë ose në bretkosa dhe nuk do të hidheni në liqene, nuk do të ktheheni më në shtëpi, por do të qëndroni këtu në këtë vend, vetëm për t’u qëlluar nga shigjetat skita. ”
Epo, me sa duket kjo përrallë nga thellësitë e rrugëve të para mëndafshit dëshmon makthin strategjik të zhvillimit të luftës kundër harkëtarëve të kuajve nomadë të pakapshëm në stepat euroaziatike.
Por kjo mund të jetë gjithashtu një përrallë rreth zhvillimit të luftës kundër guerrilasve të padukshëm urbanë me sandale dhe RPG të fshehura në rrënojat në Gaza; flash mini-skuadra që dalin nga tunelet për të goditur dhe djegur tanket Merkava përpara se të zhdukeshin nën tokë.
Historia na tregon gjithashtu se Darius nuk arriti t’i sillte nomadët skita në një betejë kokë më kokë. Pra, në vjeshtën e vitit 512 p.e.s., ai bëri një lojë paraamerikane në Afganistan 2500 vjet përpara faktit: ai shpalli fitoren dhe u largua.

Ajo aeroplanmbajtëse u ul
Të gjithë ata që e njohin Azinë Perëndimore – nga gjeneralët amerikanë te shitësit ushqimorë në Rrugën Arabe – e dinë se Izraeli është një aeroplanmbajtëse e ulur, misioni i të cilit është të mbajë nën kontroll Azinë Perëndimore në emër të Hegjemonit.
Sigurisht, në mjedisin gjeopolitik të një qeni që ha qen, është e lehtë të keqkuptosh të gjitha sharjet e qenve. Ajo që është e sigurt është se për qarqet hegjemoniste të Shtetit të Thellë të SHBA-së, dhe sigurisht për Shtëpinë e Bardhë dhe Pentagonin, ajo që ka rëndësi në momentin aktual inkandeshent është qeveria ekstreme/gjenocidale e udhëhequr nga Likud, Netanyahu në Izrael, jo “Izraeli” se.
Kjo e parashikon Netanyahun si imazhin e saktë të pasqyrës së aktorit të rrethuar me xhup të djersitur në Kiev. Mjaft dhurata gjeopolitike – në drejtim të largimit të fajit nga Hegjemonit për një gjenocid të vendosur drejtpërdrejt në çdo smartphone në planet.

Dhe e gjithë kjo e kryer nën një shtresë ligjshmërie – si në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit që “këshillojnë” Tel Avivin që të veprojë me moderim; po, ju mund të bombardoni spitale, shkolla, punonjës mjekësorë, gazetarë, mijëra gra, mijëra fëmijë, por ju lutemi të jeni të butë.
Ndërkohë, Hegjemon ka vendosur një Armadë në Mesdheun Lindor, të kompletuar me dy vaska hekuri shumë të shtrenjta, grupe aeroplanmbajtëse plus një nëndetëse bërthamore afër Gjirit Persik. Kjo nuk është pikërisht për të vëzhguar guerilët në tunele nëntokësore dhe për të “mbrojtur” Izraelin.
Objektivat e fundit – neokon dhe zio-kon – janë sigurisht Hezbollahu, Siria, Hashd al-Shaabi në Irak dhe Iran: i gjithë Boshti i Rezistencës.
Iran-Rusi-Kinë, “boshti i së keqes” i ri i përcaktuar nga neokonët, të cilët janë Tre aktorët kryesorë të integrimit të Euroazisë, për të gjitha qëllimet praktike e kanë interpretuar gjenocidin në Gaza si një operacion izraelito-amerikan. Dhe ata kanë identifikuar qartë vektorin kryesor: energjinë.
Michael Hudson i paçmueshëm ka vënë në dukje se si “ne vërtet po shohim diçka shumë të ngjashme me Kryqëzatat këtu. Është një luftë e vërtetë për atë se kush do të kontrollojë energjinë, sepse, përsëri, çelësi, nëse mund të kontrolloni rrjedhën e energjisë në botë, mund t’i bëni të gjithë botës atë që Shtetet e Bashkuara i bënë Gjermanisë vitin e kaluar duke hedhur në erë veriun. Tubacionet e rrjedhës.”

BRICS 10 në lëvizje
Dhe kjo na sjell në rastin magjepsës të delegacionit të Ministrave të Jashtëm të OIC/Botës Arabe, tani në turne nëpër kryeqytete të përzgjedhura, duke promovuar planin e tyre për një armëpushim të plotë në Gaza plus negociatat për një shtet të pavarur palestinez. Delegacioni, i quajtur Grupi i Kontaktit të Gazës, përfshin Arabinë Saudite, Egjiptin, Jordaninë, Turqinë, Indonezinë, Nigerinë dhe Palestinën.
Ndalesa e tyre e parë ishte Pekini, takimi me Wang Yi, dhe ndalesa e dytë në Moskë, takimi me Sergei Lavrov. Kjo na tregon gjithçka që duhet të dimë për BRICS 11 në veprim – edhe përpara faktit.
Epo, ky është në të vërtetë BRICS 10, sepse pas zgjedhjes së sionistit pro-hegjemon, Javier “Masakra me sharrë elektrike” Milei për President, Argjentina tani është jashtë skenës dhe ndoshta është hedhur poshtë nga 1 janari 2024, kur BRICS më parë fillon 11 nën regjimin rus. presidencës.
Konferenca speciale e OIC/Ligës Arabe për Palestinën në Arabinë Saudite kishte dhënë një deklaratë të butë përfundimtare që zhgënjeu pothuajse të gjithë shumicën globale jugore/globale. Por më pas diçka filloi të lëvizte.

Ministrat e Jashtëm filluan të koordinohen ngushtë. Në fillim Egjipti me Kinën, pas koordinimit të mëparshëm me Iranin dhe Turqinë. Kjo mund të tingëllojë kundërintuitive – por e gjitha është për shkak të gravitetit të situatës. Kjo shpjegon pse ministri i jashtëm iranian nuk është pjesë e delegacionit aktual udhëtues – i cili drejtohet, në praktikë, nga Arabia Saudite dhe Egjipti.
Takimi me Lavrov përkoi me një takim të jashtëzakonshëm online të BRICS për Palestinën, të thirrur nga presidenca aktuale e Afrikës së Jugut. Pika thelbësore: flamujt e anëtarëve të rinj të Iranit, Egjiptit dhe Etiopisë mund të identifikohen pas folësve.
Presidenti i Iranit Raisi nuk u ndalua, duke u bërë thirrje vendeve anëtare të BRICS që të përdorin çdo mjet politik dhe ekonomik në dispozicion për të bërë presion mbi Izraelin. Xi Jinping bëri thirrje edhe një herë për një zgjidhje me dy shtete dhe e pozicionoi Kinën si ndërmjetësuesin e zgjedhur.
Për herë të parë, Xi me fjalët e tij i shpalosi të gjitha: “Nuk mund të ketë siguri në Lindjen e Mesme pa një zgjidhje të drejtë për çështjen e Palestinës. E kam theksuar në shumë raste se e vetmja mënyrë e mundshme për të thyer ciklin e konfliktit palestinezo-izraelit qëndron në një zgjidhje me dy shtete, në rivendosjen e të drejtave kombëtare legjitime të Palestinës dhe në krijimin e një shteti të pavarur të Palestinës. ”

Dhe gjithçka duhet të fillojë përmes një konference ndërkombëtare.
E gjithë sa më sipër nënkupton një pozicion të bashkuar të BRICS 10, në ditët në vijim, duke ushtruar presion maksimal në Tel Aviv/Washington për një armëpushim, të mbështetur plotësisht nga pothuajse e gjithë shumica globale. Sigurisht që nuk ka garanci që Hegjemon do ta lejojë atë të ketë sukses.
Negociatat sekrete që përfshijnë Turqinë, për shembull, kanë dështuar. Ideja ishte që Ankaraja të ndërpriste furnizimin me naftë për Izraelin që vinte nga tubacioni BTC nga Baku në Ceyhan: nafta më pas ngarkohej në cisterna për në Ashkelon në Izrael. Kjo është të paktën 40% e naftës që ushqen makinën ushtarake të Izraelit.
Ankaraja, ende një anëtare e NATO-s, u pengua – e trembur nga përgjigja e pashmangshme e ashpër amerikane.
Riadi, në planin afatgjatë, mund të jetë edhe më i guximshëm: nuk ka më eksporte nafte derisa të ketë një zgjidhje përfundimtare për Palestinën sipas Iniciativës Arabe të Paqes të vitit 2002. Megjithatë, MbS nuk do ta bëjë këtë – sepse pasuria saudite është investuar e gjitha në Nju Jork dhe Londër. Është ende një rrugë e gjatë, dredha-dredha, me gunga për në petroyuan.
Ndërkohë, praktikuesit e politikës reale si John Mearsheimer theksojnë me të drejtë se një zgjidhje e negociuar për Izrael-Palestinë është e pamundur. Një vështrim i shpejtë në hartën aktuale tregon se si zgjidhja me dy shtete – e mbrojtur nga të gjithë nga Kina dhe Rusia e deri te bota arabe – ka vdekur; një shtet palestinez, siç vuri në dukje Mearsheimer, “do të jetë si një rezervë indiane” në SHBA, “i ndarë dhe i izoluar, jo në të vërtetë një shtet”.

Asnjë mbrojtje kur bëhet fjalë për gjenocidin
Pra, çfarë duhet të bëjë Rusia? Këtu është një sugjerim shumë i mirë i informuar.
“Putini në Labirint” do të thotë Moska e përfshirë në mënyrë aktive, në një mënyrë BRICS 10, për të sjellë një Azi perëndimore paqësore duke ruajtur stabilitetin e brendshëm në Rusi nën Luftën Hibride Hegjemoniste gjithnjë në zhvillim: e gjitha është e ndërlidhur.
Qasja e partneritetit strategjik Rusi-Kinë ndaj Azisë Perëndimore, e djegur nga të dyshuarit e zakonshëm, ka të bëjë me kohën strategjike dhe durimin – të cilat Kremlini dhe Zhongnanhai i ekspozojnë me shumicë./Sputnik/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne