Bota

Plas sërish në Bejrut/ Katër të vrarë dhe 30 të plagosur nga shpërthim i depozitës së karburantit

Një depozitë karburanti brenda një ndërtese ka shpërthyer mbrëmë në Beirut, duke vrarë të paktën kater njerëz e duke plagosur më shumë se 30. Shkaqet e shpërthimin në bodrumin e furrës së bukës nuk janë ende të qarta, por zhurma u dëgjua të gjithë kryeqytetin libanez. Zjarrfikësit arritën të fiknin shpejt flakët dhe ndihmuan banorët e bllokuar në apartamentet e tyre. Autoritetet thanë se të paktën një person kishte plagë të rënda ndërsa shumica e të tjerëve u trajtuan për thithje të tymit në mushkëri.

Aksidenti vjen dy muaj pas shpërthimit apokaliptik që vrau më shumë se 200 njerëz në portin e Beirut, plagosi 6,500 dhe shkaktoi miliarda dollarë dëme. Rreth 3,000 ton nitrat amoni, kimikat mjaft eksploziv i përdorur në fertilizuesit, shpërthyen më 4 gusht duke tronditur të gjithë qytetin. Më shumë se 20 njerëz janë ndaluar për ngjarjen, shumica punonjës të portit dhe doganave./tpz