Presidenti iranian: Çdo pikë gjaku palestinez e sjell Izraelin më afër rënies

Presidenti iranian Ebrahim Raisi deklaroi se regjimi izraelit vetëm po e përshpejton rënien e tij duke vrarë gra dhe fëmijë të pafajshëm palestinezë në Gazën e rrethuar.

“Çdo pikë gjaku palestinez i afron sionistët drejt rënies dhe regjimi sionist nuk mund të kompensojë humbjet e tij me këto mizori”, deklaroi presidenti iranian të mërkurën teksa iu drejtua një tubimi masiv të njerëzve në Teheran.

“Cila qenie njerëzore e pranon këtë krim të urryer? Vrasja e grave dhe fëmijëve, sulmi ndaj spitaleve – ky shënon fundin për regjimin sionist”, shtoi ai.

Presidenti Raisi vuri në dukje se përveç një disfate ushtarake, izraelitët kohët e fundit kanë pësuar disfata të sigurisë dhe inteligjencës nga fronti i rezistencës.

Raisi theksoi gjithashtu pakënaqësinë në rritje globale ndaj regjimit izraelit dhe mbështetësit të tij kryesor, Shteteve të Bashkuara.

“Shikoni urrejtjen e publikut global ndaj regjimit sionist dhe amerikanëve dhe se si njerëzit në mbarë botën kanë shprehur neverinë për krimet e tyre,” tha ai.

“Sot, të gjithë individët e ndërgjegjshëm i urrejnë këto krime të tmerrshme dhe kjo është një disfatë për regjimin sionist dhe Amerikën. Sot është krijuar një konsensus global dhe shoqëria globale dënon regjimin pushtues, i cili ka kryer kaq shumë krime kundër grave dhe fëmijëve”.

Presidenti iranian vuri në dukje vendet dhe organizatat ndërkombëtare që u mjaftuan vetëm duke dënuar krimet izraelite dhe pyeti: “A mjafton dënimi? A janë kombet të kënaqur me dënimin e drejtë? A është e mjaftueshme shprehja e zemërimit? Prandaj, sot kombet myslimane presin veprime efektive.”

Raisi pohoi se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndërmarrë veprime konkrete dhe kuptimplota për ta mbajtur regjimin izraelit përgjegjës për krimet e tij kundër njerëzimit./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne