Bota

Princi i kurorës Saudite bllokon princat nga udhëtimet jashtë vendit

Princi i Kurorës Saudite Mohamed bin Salman ka ndaluar princat kundërshtarë me besnikëri të dyshimtë të udhëtojnë jashtë vendit dhe të kufizojnë pranimin e tyre në shërbime financiare, thuhet në një raport të mediave arabe.

Gazeta me qendër në Londër al-Quds al-Arabi, raportoi të enjten se masat e reja kufizojnë lëvizshmërinë ndaj princave kundërshtarë, duke përfshirë të drejtën për të marrë një pasaportë dhe për të udhëtuar jashtë vendit, pa garanci të caktuara ose një leje të veçantë të bin Salman, sundimtar de facto i mbretërisë.

Princat sauditë, të cilët më parë gëzonin privilegje diplomatike dhe ishin udhëtarë të shpeshtë në vendet perëndimore, tani janë ndaluar të kryejnë transaksione të këmbimit valutor dhe nuk mund të dërgojnë ose marrin dërgesa në valutë të huaj, shtoi ai.

“Numri i princave sauditë që shitën pronat e tyre të çmuara jashtë vendit, si rezultat i kufizimeve të udhëtimit dhe problemeve bankare, është rritur. Nga ana tjetër, qëndrimi i princave sauditë në hotelet luksoze evropiane në verën 2018 dhe 2019 në krahasim me vitet e kaluara ka rënë, “thuhet në raport.

Vitet e fundit, dhjetëra princa, ministra dhe ish-ministra janë arrestuar me urdhër të të ashtuquajturit Komiteti Kundër Korrupsionit të Arabisë Saudite të kryesuar nga princi i kurorës në një goditje për të cilën besohet gjerësisht se ka për qëllim konsolidimin e pushtetit të tij.

Personat e ndaluar janë përballur me akuza për pastrim parash, ryshfet, zhvatje të zyrtarëve dhe shpërdorim të fondeve publike për përfitime personale.

Në fund të vitit 2017, autoritetet saudite filluan të negociojnë zgjidhje me individë të akuzuar për korrupsion në hotelin Ritz-Carlton në Riyadh.

Princi al-Waleed bin Talal bin Abdulaziz, kryetari i firmës së investimeve Kingdom Holding Company, Nasser bin Aqeel al-Tayyar, themeluesi i Al Tayyar Travel Group, dhe Amr al-Dabbagh, kryetari i ndërtuesit të Detit të Kuq Ndërkombëtar, ishin ndër drejtuesit më të lartë të biznesit të arrestuar gjatë spastrimit.

Vendbanimet erdhën në një kohë kur Mbreti Saudit Salman planifikoi të hiqte dorë nga pushteti në favor të djalit të tij, i cili po ndjek një fushatë vetë-promovimi nën mbulesën e trajtimit të korrupsionit të nivelit të lartë.

Ekspertët besoni se shënjestrimi i elitës së gjatë të Arabisë Saudite paraqet një zhvendosje nga rregulli i familjes në një stil qeverisjeje më autoritar të bazuar në një njeri të vetëm.

Fushata ushtarake e vazhdueshme Saudite kundër vrasjes së Jamal Khashoggi, një kolumnist për The Washington Post dhe një kritik i hapur i familjes sunduese të Arabisë Saudite, kanë shkatërruar ëndrrat e Bin Salman për ndërtimin e një vendi modern dhe ekonomikisht të gjallë.

Shumë shohin politikat e Riadit si një shkak kryesor i shpërthimit të krizave në rajon.

Në një zhvillim të veçantë të enjten, Bin Salman u përpoq të portretizonte veten si të mos ishte përfshirë në vrasjen e Khashoggi, i cili pa dyshim besohet se ishte vrarë me urdhër të Bin Salman.

Sipas një dokumentari të PBS që do të transmetohet javën e ardhshme, princi 34-vjeçar i kurorës Saudite, i njohur gjithashtu si MBS, ka pohuar se agjentët e qeverisë përfshirë një prej truprojave të tij të dërguar me avionët e qeverisë private kanë vepruar vetë për të vrarë Khashoggi në konsullatën Saudite në Stamboll në tetorin e vitit të kaluar.

Washington Post, për të cilin Khashoggi ishte kolumnist, raportoi në nëntor të vitit të kaluar se CIA kishte konkluduar se bin Salman urdhëroi vrasjen./gazetaimpakt/presstv

OPINIONE

INTERVISTA