Rajoni

Protestat masive në Bullgari/ Presidenti Radev: Të dorëhiqen qeveria dhe prokurori i përgjithshëm

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen. Protestat masive në Bullgari kanë shkaktuar një reagim shqetësues në BE si dhe panik nga përhapja e COVID-19 për shkak të tubimeve.

Rudev ka thënë se Europa s’ka pse të shohë më nga Bullgaria, pasi qytetarët u ngritën kundër krimit dhe korrupsionit, dhe zgjidhja vjen vetëm nëse qeveria dhe prokurori i përgjithshëm japin dorëheqjen.

Prej vitesh korrupsioni dhe krimi në Bullgari shënon rritje sipas parametrave ndërkombëtare kurse konfliktet në skenën politike janë të ashpra, kurse protestat e fundit ishin anti- qeveritare./tpz