Opinion

Pse policia italiane (nenkupto vellazeria qe kontrollon sherbimin sekret dhe policine) nuk e do Ramen?

Nga Alfred Çako

(2)

Apo eshte synim “fajtori i vetem’, S.Tahiri, per te marre ky me vete gjithe mekatet e kanabizimit dhe te kryhet pastrimi i qeverise Rama?

Ata qe kane lexuar postimin tim te meparshem duhet ta kene kuptuar thelbin edhe te ketyre dy ceshtjeve. Hetimi italian nuk ishte aksidental, i tipit te nje aksidenti me makinen plot me droge te bandes dhe ne telefonat e tyre u gjeten keto mesazhe ku implikohet Tahiri dhe policia e media, pa e ditur se per ke behet fjale ne shtetin fqinj, i botoi, fakte pastaj te cilat i shfrytezoi politika e brendshme shqiptare. Jo! Investigimi kishte 3-4 vjet qe kryehej dhe cdo detaj i publikuar, ka filtruar me shume kujdes e qellim.
Qe ne krye te heres duhet te pranojme se tre kater vellezerit Rama-Veliaj-Fuga-Gjiknuri kane pasur leje per te ushtruar mbjelljen e tregtimin e hashashit ne perendim. Kjo leje ju eshte dhene nga eproret e tyre te Shoqerise Fabian (shih cfare eshte Fabjan Society ne google, shoqeri e ngritur rreth shkolles LSE ne Londer, ku ka mbaruar edhe G.Soros me simbol ujkun me lekure dhie, te vendosur tashme ne logon e kryebashkisw jo rastesisht nga E.Rama) dhe jahudinjte, Soros dhe Toni Bler. Me kete aktivitet qe i merr te ardhurat fundore nga konsumatori i pasur perendimor, vllazeria mendonte te pasurohej vete si edhe te bente disa investime kapitale ne sy te popullit per tu nderuar dhe per te qene ne gare pasi te dilte dy mandatet qe vijne ne opozite, per t’ja lene stafeten Erjon Veliajt si Kryeminister i radhes fabjanist. Ketu eshte burimi i premtimit per investime 10 miliard euro nga parate qe do te rridhnin prej nje amnistie fiskale dhe ku depozituesit do te ishin aksionere ne veprat publike dhe ku popullit do ti servireshin si sukses i sistemit te Rilindjes gjithe keto investime.
Ne lojen e madhe globale qe pershkruam tek statusi i djeshem, ashtu si baballaret e tyre komuniste ne Luften e Dyte Boterore te rreshtuar kunder Hitlerit e Musolinit, fabjanistet e sotem te Tiranes jane rreshtuar kunder Imperiumit perendimorist dhe pro bankiereve cifute. Madje keta kane harritur me hapa galopante futjen ne zonen tampon te Ballkanit te fusin ne krye te disa shteteve apo ne nivelet e para e te dyta te administrates e institucioneve, politikane te sjelle nga shoqatat e ndryshme pa mbeshtetje popullore. Dihet se shoqerite tradicionale jane armiku me i madh i sundimtareve te huaj dhe ketyre ju imponohen me ligje qe quhen moderne, njerez me moral te dyshimte. Fabjanistet, vec Shqipwrise, kontrollojne Maqedonine, Serbine dhe kane nga nje kembe brenda e nje jashte ne qeverite e institucionet e tjera ne Ballkan ku kane goditur politikanet e korruptuar qe vinin nga shoqerite tradicionale.
Por ndryshe eshte situata ne Itali e cila nuk pranon ta shese floririn me letra te quajtur valute. Po keshtu edhe Vatikani i cili eshte, se bashku me Prusine, City of London dhe WDC, nje nga kater berthamat e politikberrjes boterore. Jane keto vellazeri qe nuk pranojne te vihen ne surdine nga cifuteria globale te cilat jane bashkuar rreth dyshes Trump-Putin dhe kane filluar te minojne marionetat fabjaniste qe jane suportuar nga ambasadoret amerikane te derguar me axhenden e Fabian Society nga Hillary Clinton, e cila ishte nje puppet strings e financave boterore te jahudinjve. Pra ende presidenti Trump nuk e ka shtene ne dore diplomacine amerikane, pasi nuk kerkon te beje skandale duke i larguar ne shtepi ambasadoret apo nivelet e dyta, perpara perfundimit te mandateve. Goditja e fabjanisteve te Tiranes eshte realizuar edhe kunder ambasades amerikane ne Tirane, e cila tash ka dy rruge: te dorezohet para fakteve dhe te mbaje qendrim parimor, ose te shfrytezoje ndonje te care per te inkurajuar fabianizmin e Tiranes duke ndikuar ne sjelljen e institucioneve te prokurorise dhe mbi opoziten, pasi dihet se soroizmi ka ndikim te forte edhe mbi dyshen opozitare L.Basha-Argita Malltezi (Berisha). Gjithsesi goditja e linjes Trump-Putin ne Tirane i ka dhene nje trullosje Republikes se Hashashistanit.
Deri tani nuk kemi pare nje prononcim te hapur te Rruges se Elbasanit per trazimin e ujrave nga Kuvendi, ku kerkohet koka e S.Tahirit. Gjithsesi, cilado te jete skema, dihet se tash Tahiri duhet me mire i vdekur sepse ai mund te flase pak si shume, te pakten si jane vjelur dhe shperndare parate deri mbi eprorin e tij direkt, se me tutje zor se ai i kupton lojrat se deri ku shkojne. Nuk e dime se ckane biseduar Rama me Tahirin ne keto takimet e fundit, por me siguri Rama i ka kerkuar te respektoje ‘ligjin Omerta’ qe ti shpetojne te tjerat dhe i ka dhene ndoshta garanci se ai do te asistohet prej grupit te tij ne menyre te fshehte, deri sa te mbyllen gjyqet. Por sot Sajmja duket se nuk e njeh kete ligj dhe se ai do te mbrohet ashtu si mundet duke kercenuar me shprehjen e vet bosin e tij Rama: Prit se nuk keni pare gje akoma. Te shohim se sa do ta zhvilloje kete kumt z.Tahiri, nese e ka pasur ne kete linje, cka do te rezonte me efektin domino te gjitha institucionet e fabianisteve te ngritura ne Tirane per ti zevendesuar me ca fabianiste te tjere te opozites.
Ose ndoshta Trump-Putin mund te nderhyjne per ndryshimin e politikes totale ne Tirane keto 2 vjet qe do te vine.