PSE TURQIA NDJELL PAKENAQESI NE SHQIPERI?

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi flet per valen raciste qe Zeri i Amerikes ka nxitur ne Shqiperi ne lidhje me memorialin e viktimave te demokracise turke qe u vendos ne Tirane. Ai tregon mbi sulmet pornografike dhe vulgare qe shume katolike kane leshuar kunder qeverise Rama dhe Turqise. Ai citon fyerjet e priftit Ardian Ndreca dhe te krishtereve Elvi Fundo, Spartak Ngjela, Tritan Shehu, Aleksander Cipa, Alfred Lela, Ilir Demalia, Ndue Ukaj dhe thirrjet per dhune qe Eduart Ndocaj kane bere kunder memorialit turk ne Tirane. Ai tregon per gjuhen vulgare te ekstremisteve katolike sikur Kolec Traboini kunder shqiptareve qe duan Turqine. Ai permend edhe shkrimet e Andi Bushatit, Denis Dyrnjase, Neritan Sejaminit etj te cilet perhapin islamofobi dhe turkofobi. Ne fund ai kritikon organizatat turke qe jane ne Tirane te cilat bashkepunojne me qeverine Rama, ndertojne shkolla dhe universitete etj. Turqia nuk duhet te investoje te shqiptaret. Ajo duhet me pare tu mesoje atyre historine, dhe tu tregoje qe edhe shqiptaret ishin otomane dhe se Turqia e sotme nuk eshte Perandoria Osmane e se kaluares, por eshte nje shtet i ri i cili ia do te miren Shqiperise dhe shqiptareve. Por duke u perafruar me qeverine e Rilindjes, qeveria turke vetekrijon turkofobi.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne