SHBA dhe Kina “në greminën” e konfliktit – Kissinger

Diplomati veteran i ka kërkuar Uashingtonit dhe Pekinit që të qetësojnë tensionet mes frikës së një përplasjeje ushtarake mbi Tajvanin

SHBA dhe Kina mund të rrëshqasin në një konfrontim të hapur ushtarak nëse vazhdojnë të ndjekin politikat e tyre aktuale, paralajmëroi ish-sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger në një intervistë të lëshuar të enjten.

Duke folur për Bloomberg, ish-burrë shteti, i cili konsiderohet gjerësisht se ka qenë arkitekti i detantit kino-amerikan në vitet 1970, u pyet nëse mendonte se Kina do të përpiqej të rimerrte Tajvanin në të ardhmen e afërt.

Ndërsa Kissinger nuk dha një përgjigje përfundimtare, ai paralajmëroi se “në trajektoren aktuale të marrëdhënieve, mendoj se një konflikt ushtarak është i mundshëm”.

Ai pretendoi se marrëdhëniet Kinë-SHBA kanë arritur një “situatë unike” pasi të dy vendet e shohin njëri-tjetrin me dyshim të thellë. “Kërcënimi më i madh për Kinën është Amerika, në perceptimin e saj, dhe e njëjta gjë është e vërtetë edhe këtu [në SHBA]”, tha Kissinger.

“Nga ana tjetër, luftërat janë bërë ose të pafitueshm ose të fitueshme vetëm me kosto që janë jashtë proporcionit”, shtoi ish-diplomati, duke paralajmëruar se të dy vendet duhet të tërhiqen tani nga “maja e një gremine”.

Kissinger këmbënguli se “trajektorja aktuale e marrëdhënieve duhet të ndryshohet” dhe vuri në dukje shenjat që të dyja palët po kërkojnë de-përshkallëzimin.

Megjithatë, ai argumentoi se ishte e diskutueshme nëse SHBA dhe Kina do të ishin në gjendje të qetësonin tensionet. “Ata nuk janë përfshirë ende në llojin e dialogëve që unë kam sugjeruar. Por unë mendoj se ata po ecin drejt saj”, tha ai.

Diplomati veteran me sa duket i referohej vizitës së ardhshme të Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken në Kinë. Sipas Uashingtonit, të dy palët synojnë të “diskutojnë rëndësinë e mbajtjes së linjave të hapura të komunikimit”, si dhe një sërë çështjesh dypalëshe shqetësuese.

Udhëtimi historik vjen në një pikë të ulët në marrëdhënies me Tajvanin, ku ndër çështjet më përçarëse Kina e konsideron ishullin e vetëqeverisur si pjesë të territorit të saj sovran dhe është zemëruar nga blerjet e pajisjeve ushtarake amerikane nga Taipei.

Zyrtarët e lartë kinezë kanë deklaruar vazhdimisht se do të preferonin një ribashkim paqësor me Tajvanin, por nuk e kanë përjashtuar përdorimin e forcës për të arritur këtë qëllim. /RT/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne