Shqipëria njihet si vendi që vrau një MEK-s dhe kompjuterët e sekuestruar ia dha Iranit, sipas New York Post

Në vazhdën e frikës terroriste për shpërthimin e makinës në një pikë kontrolli kufitar SHBA-Kanada të mërkurën, vetëkënaqësia e pashpjegueshme e administratës Biden për kërcënimet e sigurisë kombëtare duhet të marrë fund.

Ndërsa Gov. Hochul tani thotë se FBI ka përjashtuar një sulm terrorist, ka pasur shqetësime fillestare “në një kohë të alarmit të shtuar” se makina ishte e mbushur me eksplozivë dhe madje mund të ishte nisur për në qytetin e Nju Jorkut.

Hochul njoftoi përpjekje të reja kundër terrorizmit javën e kaluar dhe tashmë kishte përforcuar sigurinë për Paradën e Ditës së Falenderimeve të Macy.

Të martën, CBS raportoi një vlerësim kërcënimi nga Qendra e Inteligjencës Shtetërore e Nju Jorkut, duke paralajmëruar se lufta në Gaza “po nxit trazira për objektiva në Nju Jork”.

Kërcënimet e bëjnë edhe më të dënueshme faktin se qindra terroristë të njohur dhe të dyshuar janë kapur duke kaluar kufirin tonë poroz jugor – dhe Zoti e di se sa prej tyre kanë shmangur zbulimin.

Por po aq shqetësuese është strehimi dhe përkëdhelja e dukshme e administratës ndaj agjentëve të Iranit, edhe pas sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Irani është shteti kryesor sponsorizues në botë i terrorizmit. Ai sponsorizon Hamasin.  Megjithatë, ulur në Pentagon me një leje sigurie të nivelit të lartë është Ariane Tabatabai, ndihmësja ushtarake e Bidenit me origjinë iraniane, e cila thuhet se është nën hetim mbi një operacion të ndikimit iranian, tentakulat e të cilit arrijnë thellë në strukturën ushtarake dhe diplomatike të Uashingtonit – dhe askush në qeveri do të shpjegojë pse.

Sytë në Teheran
Jo vetëm që Tabatabai është shefja e shtabit të ndihmës sekretarit të mbrojtjes të Pentagonit për operacionet speciale, Christopher Maier, por, sipas burimeve të Marinës, ajo së fundmi u bë një oficere rezervë e inteligjencës detare të SHBA.

Tabatabai ka përfunduar trajnimin e saj pesë-mujor në Qendrën për Dominimin e Informacionit në Dam Neck, Va., sipas një oficeri tjetër, i cili foli në kushte anonimiteti dhe shprehu shqetësimin se Tabatabai ruan lejen e saj të sigurisë, pavarësisht hetimit të kundërzbulimit.

Oficeri thotë se Tabatabai do të kishte akses në rolin e saj të inteligjencës rezerviste në informacione të tilla të ndjeshme si listat e stafit dhe lëvizjet e anijeve dhe nëndetëseve amerikane në Gjirin Persik, të gjitha këto janë qartësisht me interes për Iranin në mes të konfliktit aktual të Gazës.

“Marina e ka trajnuar në mënyrë aktive për të qenë një oficere e inteligjencës dhe i ka dhënë asaj akses, jo vetëm në atë që ajo ka në punën e saj civile, por qasje në të gjithë informacionin e nevojshëm për të ditur që ka një njësi rezervë,” thotë oficeri. .

“Ky rol rezervë detare i jep asaj më shumë leje dhe akses. Të gjithë ata me të cilët ajo ka kontakt në sferën e inteligjencës së Marinës tani janë të përjashtuar.”
Oficeri thotë se aksesi i sigurisë së Tabatabai ka qenë një burim shqetësimi i vazhdueshëm midis kolegëve, veçanërisht pasi “hetimi ka vazhduar për kaq gjatë”.

“Është një rrezik i qartë dhe i pranishëm në atë që edhe nëse hetimi i jep asaj të drejtën për një proces të rregullt ligjor, leja e saj duhet të pezullohet dhe ajo nuk duhet të ketë asnjë akses për të shkuar në Pentagon ose ndonjë instalim tjetër ushtarak.”

FBI thuhet se është përjashtuar nga hetimi Tabatabai dhe nuk dihet se cila agjenci është përgjegjëse.

FBI nuk iu përgjigj pyetjeve të The Post të mërkurën. Pentagoni pranoi marrjen e pyetjeve të The Post në lidhje me Tabatabai të mërkurën, por tha “ne nuk do ta përmbushim afatin tuaj”.

Burimet thonë se është shumë e pazakontë që hetimi është zvarritur kaq gjatë ndërkohë që Tabatabai mbetet e lirë për të hyrë në sistemet kompjuterike dhe për të hyrë në Pentagon, pavarësisht nga emailet e zbuluara të raportuara nga Semafor dy muaj më parë që tregonin se ajo ishte në komunikim të rregullt me ​​zyrtarë të lartë iranianë dhe ishte e mbrojtur e pezulloi të dërguarin special të Iranit, Robert Malley.

Malley, ish-kolegu i saj i Departamentit të Shtetit, u vendos në pushim pa pagesë në qershor, dy muaj pasi u pezullua leja e tij e sigurisë, në pritje të një hetimi të FBI-së për keqpërdorimin e supozuar të informacionit të klasifikuar, i cili është në të paktën muajin e tij të shtatë, pa asnjë shpjegim nga administratës, “për shkak të konsideratave të privatësisë.”

Arkitekti i marrëveshjes katastrofike bërthamore të administratës Obama me Iranin që u prish nga Donald Trump, Malley u kthye nga Joe Biden për të ringjallur marrëveshjen, pavarësisht kundërshtimeve të forta nga Izraeli se ajo do të fuqizonte Iranin dhe do të nxiste terrorizmin.

Senati i Wisconsin. Ron Johnson dhe 30 republikanë të tjerë të Senatit i dërguan një letër Pentagonit në shtator duke kërkuar që të revokohej leja e sigurisë e Tabatabait, por nuk patën asnjë përgjigje.

“Sulmi barbar i Hamasit më 7 tetor tregoi në mënyrë tragjike marrëzinë e përkëdheljes së regjimit iranian nga kjo administratë,” tha Johnson për The Post.

“Ndoshta tani ata do t’i marrin seriozisht shqetësimet tona për lidhjet e zonjës Tabatabai me qeverinë iraniane, por unë nuk po e mbaj frymën.”

Një raport i dorëzuar Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë këtë muaj pretendon se Tabatabai dhe anëtarë të tjerë të rrjetit të ndikimit të mbështetur nga Teherani, Iniciativa e Ekspertëve të Iranit, janë infiltruar në qeverinë amerikane për të përhapur dezinformata rreth synimeve të regjimit iranian dhe për të minuar grupin kryesor anti-iranian. grupi disident, Mojahedin-e Khalq (MEK).

“Asnjë individ apo organizatë që rreshtohet me një shtet armiqësor ose që shërben si agjent i huaj nuk duhet të ushtrojë ndikim mbi politikën e SHBA ose të ketë akses në informacione të ndjeshme të sigurisë kombëtare,” autori i raportit, profesori Ivan Sascha Sheehan i Universitetit të Baltimores, tha për The Post të mërkurën.

Shtëpia e Bardhë hesht
“Nuk kam marrë përgjigje nga Shtëpia e Bardhë pas publikimit të raportit tim. As unë nuk jam në dijeni të ndonjë ndryshimi në certifikatën e sigurisë së Dr. Tabatabai.”

Ndër ndihmat dhe ngushëllimet që administrata Biden i ka dhënë regjimit iranian ishte bekimi i saj për të strehuar Mojahedin-e Khalq (MEK) në Shqipëri, ku disidentëve u ishte garantuar një strehë e sigurt nën administratën Trump.

Nëntorin e kaluar, Departamenti i Shtetit hodhi poshtë MEK-un në një deklaratë, duke thënë: “Shtetet e Bashkuara nuk e shohin MEK-un si një lëvizje të qëndrueshme opozitare demokratike që është përfaqësuese e popullit iranian”.

Kjo dukej se ishte drita jeshile për qeverinë shqiptare për të bastisur selinë e MEK-ut në qershor, duke vrarë një anëtar dhe duke sekuestruar kompjuterët që dolën shpejt në Teheran, duke bërë që ministria e inteligjencës e Iranit të falënderonte Shqipërinë dhe të fillonte arrestimin e operativëve të MEK-ut.

Malley u akuzua nga një grup dypartiak i ish-ligjvënësve, duke përfshirë ish-AG Michael Mukasey dhe ish-senatorin. Joe Lieberman, se qëndron prapa “tradhtisë flagrante” të disidentëve iranianë nga Departamenti i Shtetit.
Sa dëm i është shkaktuar Izraelit dhe aftësive amerikane për mbledhjen e inteligjencës në Iran nga shkatërrimi i rrjetit të fshehtë të MEK atje, më pak se katër muaj para sulmit të Hamasit ndaj Izraelit?

Burimet shqiptare thonë se anëtarët e MEK tani po përpiqen të transferohen në Kanada.

Departamenti i Shtetit dhe Pentagoni kanë treguar një shpërfillje kalorësiake ndaj interesit të medias në skandalin e spiunazhit iranian.

Në tetor, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, i hodhi poshtë pyetjet me furi: “Unë nuk kam asnjë arsye të besoj se një operacion i ndikimit iranian është infiltruar në qeverinë e Shteteve të Bashkuara”.

Në shtator, në përgjigje të pyetjeve në lidhje me lejen e sigurisë së Tabatabai, një zëdhënës i Pentagonit i tha Washington Free Beacon: “Ne jemi të nderuar që e kemi atë të shërbejë”./NYPost/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne