Bota

Sulmet ajrore të udhëhequra nga Saudia vrasin deri në 14 civilë, përfshirë fëmijë

Sulmet ajrore, të kryera nga koalicioni i udhëhequr nga Saudita në Jemen, kanë vrarë deri në 14 civilë,
përfshirë gjashtë fëmijë, dëshmitarët raportojne nga terreni. Sulmi ka shënjestruar zonën Faj Attan në periferine jugore të Sanaas dhe gjithashtu kanë çuar dy ndërtesa në rrënoja të vërteta, thotë Reuters prej burimesh lokale. Trupat e disa fëmijëve, të cilët duket se janë rreth dhjetë vjeç, janë gjetur nga shpëtuesit, tha agjencia. Sipas AP, dëshmitarët okularë thonë se të paktën 14 civilë u vranë në sulmet ajrore në mëngjes herët dhe numri i të vdekurve pritet të rritet pasi që shpëtuesit të tërheqin më shumë viktima nga rrënojat.
Lajmi vjen dy ditë pasi një bombardim saudit vrau dhjetëra njerëz, shumica prej të cilëve civilë, në një
hotel në Sanaa ku thuhet se ndodhej pranë një pikë kontrolli rebele. Sulmi i së mërkurës u dënua nga Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, i cili tha se koalicioni i udhëhequr nga Saudia duhet të ishte përgjegjës për mbrojtjen e civilëve në Jemen.
“Ne i kujtojmë të gjitha palët në konflikt, duke përfshirë Koalicionin, për detyrën e tyre për të siguruar
plotësisht të drejtën ndërkombëtare humanitare”, tha zëdhënësja Liz Throssell. “Në këtë pikë nuk është e
qartë se çfarë hetimesh kanë pasur dhe çfarë kanë çuar në to”. OKB thuhet se po planifikon të listojë Arabisë Saudite si një komb i përfshirë në shkeljen e të drejtave të fëmijëve për numrin e madh të vdekjeve të të miturve nga fushata e tyre në Jemen.
Një raport i OKB-së zbuloi per mediat javën e shkuar se gjysma e viktimave të fëmijëve në vend u shkaktuan nga sulmet ajrore të koalicionit.
OKB-ja u përpoq të shënonte Rijadin si një shkelës të të drejtave të fëmijëve vitin e kaluar, por se bëri këtë
gjë pasi sauditët kërcënuan të ulnin fondet e programeve të ndihmës për OKB-në.
Megjithatë, rrjedhja e raportit tregon se shkalla e mizorive që po kryhen në Jemen është tepër e lartë për të
mbyllur një sy, madje edhe me Arabinë Saudite që lobon për të, beson Catherine Shakdam, shkrimtare dhe komentatore në Lindjen e Mesme.
“Abuzimet e Arabisë Saudite në Jemen nuk janë një figurë e imagjinatës së dikujt; Ato janë një fakt – një realitet që nëse nuk ndalohen do të lejojnë gjenocid kundër një populli. Lufta e Jemenit ka shkuar përtej
politikës apo gjeopolitikës, “tha ajo për RT.
Arabia Saudite dhe aleatët e saj po bëjnë një luftë kundër rebelëve shiitë në Jemen, në një përpjekje për të
rikthyer në pushtet presidentin e rrëzuar të Jemenit. Fushata dhe bllokada e imponuar nga Saudia ndaj kombit të
varfër kanë kontribuar në një krizë humanitare në Jemen, duke përfshirë shpërthimin e madh të kolerës dhe keq
ushqyerjen e vazhdueshme të popullsisë, thonë organizatat e të drejtave te njeriut.
Fuqitë e mëdha perëndimore, duke nxitur Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë, kanë kontribuar në përpjekjet e
luftës të Arabinë Saudite duke i shitur armë Riadit dhe i kanë siguruar misioneve ajrore të koalicionit karburant dhe inteligjencë./ RT

OPINIONE

INTERVISTA