Sulmi bërthamor i Gazës është një mundësi – ministri izraelit

Vërejtjet e Amichai Eliyahu kanë shkaktuar një reagim të gjerë në Izrael dhe Palestinë

Ministri izraelit i Trashëgimisë Amichai Eliyahu ka sugjeruar se vendi i tij mund të nisë një sulm bërthamor në Gaza. Vërejtjet e diskutueshme shkaktuan zemërim në të gjithë qeverinë izraelite, me kryeministrin Benjamin Netanyahu që e pezulloi Eliyahun për një kohë të pacaktuar.

Në një intervistë të dielën me Radio Kol Berama, i pyetur nëse Izraeli mund të hedhë një bombë atomike në enklavën palestineze, ministri, i cili është anëtar i partisë së ekstremit të djathtë Otzma Yehudit, u përgjigj se “kjo është një nga mundësitë”.

Eliyahu foli gjithashtu kundër ndihmës së banorëve të enklavës, e cila ka qenë nën rrethimin izraelit për disa javë tani, duke argumentuar se “ne nuk do t’i dorëzonim ndihmat humanitare nazistëve” dhe se “nuk ka gjë të tillë si civilë të papërfshirë në Gaza. ”

Menjëherë pas komenteve të diskutueshme, Netanyahu njoftoi se ministri ishte pezulluar nga të gjitha mbledhjet e qeverisë. Duke shkruar në X (ish-Twitter), zyra e tij e citoi atë të thoshte se “deklaratat e Eliyahut nuk bazohen në realitet”, duke shtuar se Izraeli “po vepron në përputhje me standardet më të larta të ligjit ndërkombëtar për të shmangur dëmtimin e të pafajshmëve”.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant dënoi ato që ai i quajti “fjalët e pabaza dhe të papërgjegjshme” të Eliyahu, duke shtuar në një postim në X se “është mirë që këta nuk janë njerëzit përgjegjës për sigurinë e Izraelit”.

Këto komente u bënë jehonë nga lideri i opozitës Yair Lapid, i cili e quajti Eliyahun një “ekstremist” dhe vuri në dukje se deklarata e tij “shkaktoi dëm për familjet e pengjeve, shoqërinë izraelite dhe pozitën tonë ndërkombëtare”, duke i kërkuar Netanyahut të shkarkojë ministrin.

Vërejtjet e ministrit gjithashtu nuk kaluan pa u vënë re nga Hamasi, i cili nisi një sulm të befasishëm ndaj Izraelit muajin e kaluar. Ai deklaroi se komentet janë një “shprehje e nazizmit të pushtuesit dhe praktikave të genocidit të tyre”, të cilat erdhën pas “dështimit ushtarak të Izraelit përballë rezistencës palestineze”.

Ndërkohë, Eliyahu u përpoq të kontrollonte dëmin, duke këmbëngulur se “është e qartë për këdo që ka tru sedeklarata e tij për sulmin ishte metaforike”. Ai pohoi, megjithatë, se Izraeli “duhet të shfaqë një përgjigje të fuqishme dhe joproporcionale ndaj terrorit”, duke shtuar se kjo qasje do t’u tregojë “nazistëve dhe mbështetësve të tyre se terrorizmi nuk ia vlen”.

Izraeli kurrë nuk e ka konfirmuar apo mohuar publikisht të ketë armë bërthamore. Megjithatë, besohet gjerësisht se ka pasur armë të tilla që nga fundi i viteve 1960. Sipas një vlerësimi të Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm (SIPRI), vendi ka gjithsej 90 koka luftarake./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne