Bota

Sulmi i Islambergut: 4 burra u arrestuan në shtetin e Nju Jorkut, ndërsa po përgatiteshin për të bombarduar vendbanimin musliman

Katër burra, tre prej tyre adoleshentë, u arrestuan dhe akuzoheshin për komplot për të sulmuar komunitetin musliman të Islambergut në New York. Ata kishin përgatitur pajisje të shumëfishta shpërthyese dhe kishin mbi 20 armë për komplotin.

Policia në periferi të Rochester të Greqisë arrestoi tre burra, të moshës 20, 19 dhe 18 vjeç, dhe një djalë 16-vjeçar të premten dhe gjeti pajisje improvizuese shpërthyese në shtëpinë e 16-vjeçarit. Pajisjet u përshkruan si cilindra dhe kavanoza murature të mbështjellë në kaseta.

Të katër janë akuzuar për tri akuza për posedim të armëve të rrezikshme dhe një akuzë për komplot, të gjitha vepra penale. I dyshuari më i ri ne moshe është akuzuar si një shkelës adoleshent. Midis tyre, të katër kishin akses në 23 armë, tha shefi i policisë Patrick Phelan për gazetarët.

Phelan tha se hetimi filloi fillimisht pasi një fëmijë në një shkollë të lartë të Greqisë dëgjoi një shok klase t’i referohet një adoleshenti të përfshirë si “revole tjetër shkollore”, dhe i tha stafit.

Synimi i tyre ishte Islamberg , një fshat rural në malet Catskill. I vendosur nga një klerik pakistanez në vitet 1980, Islami është shtëpia e disa qindra myslimanëve dhe është selia e myslimanëve të Amerikës, një organizatë që drejton vendbanime të ngjashme në të gjithë vendin.

Malet e Catskill janë te ngrirë e të ftohtë në dimër dhe mund të duket një vend i pamundur për një klerik pakistanez që të vendoset aty, por sheiku Mubarik Gilani bëri lëvizjen atje rreth tre dekada më parë, duke ikur nga krimi dhe mbipopullimi i New York City. Ithtarët e tij kryesisht afrikano-amerikanë që erdhën me të thanë se donin një vend më të mirë për të rritur fëmijët e tyre.

Komuniteti është një institucion insular, dhe muslimanët e Islambergut kanë qenë të kujdesshëm në dhënien e qasjes në shtyp. Gazetarët e AP-së , të cilëve u është dhënë akses i kufizuar në vitin 2017, panë ndërtesa që përzienin traditën islame me hambaret dhe bordin e klinkerit më të zakonshëm në rajon. Vendbanuesit i përkasin kafshëve, punojnë në lokalitet dhe fëmijët arsimohen ne shtepite e tyre, të lirë nga influenca perëndimore.

Thashethemet për terrorizmin dhe fundamentalizmin kanë ndjekur Islamin pasi që Gilani e ka blerë tokën atje dhe arrestimet e fundjavës ishin të fundit në një seri kërcënimesh dhe akuzash.

Një njeri i Tennessee u dënua me gati 20 vjet burg për përpjekje për të mbledhur një milici për të djegur xhaminë e Islambergut dhe goditur qytetin me një “sulm të armatosur” në 2015. Çdo vit që nga viti 2015, një grup motorciklistesh anti-muslimanë që e quajnë veten ‘ Motorciklistat amerikan te bashkuara kundër xhihadit ‘murmurisin nëpër qytet në një event qe ata e quajnë  ‘Gara  për Sigurinë Kombëtare ‘.

Jo të gjitha akuzat kundër Islambergut bazohen në paranoje. Muslimanët e Amerikës, organizata e themeluar nga Gilani , është një degë e Jamaat ul-Fuqra , e regjistruar përkohësisht si një grup terrorist nga Departamenti Amerikan i Shtetit më 1999. Jamaat ul-Fuqra ishte përgjegjës për një varg komplotesh të bombardimeve dhe vrasjeve në SHBA dhe Kanada përgjatë viteve 1980 dhe predikuesit e saj thuhet se udhëzuan ithtarët e rinj të udhëtonin në Afganistan për t’u bashkuar me muxhahidët në luftën e tyre kundër sovjetikëve.

Megjithatë, nuk ka prova të drejtpërdrejta që lidhin Gilani-n ose Islamberg-in me veprimtarinë xhihadiste. Policia në zonë i tha AP-se se ata kanë një marrëdhënie të mirë me muslimanët, të cilët nuk janë “problem” për komunitetin më të gjerë në zonë. Lidhja Anti-Shpifje ka thënë se ndërsa disa nga retorika e Gilanit për popullin hebraik ishin një “shqetësim” , kleriku nuk ishte një kërcënim terrorist./ RT/ Gazeta Impakt

OPINIONE

INTERVISTA