Shqiperia

Tentoi të grabisë bankën, por ishte e mbyllur, qëlloi me armë dhe iku me vrap, prangoset beratasi/ Emri

LUSHNJE-Një bankë e nivelit të dytë është tentuar që të grabitet rreth orës 16:30 të ditës së sotme. Një person i maskuar dhe armatosur iu drejtua bankës me qëllim për ta grabitur. Ai u fut në pjesën e bankomatit, por dera për të hyrë brenda ambienteve të bankës ishte e mbyllur.

Në ambientet e bankës ndodhej personeli që po mbyllte bilancet e ditës, ndërkohë që autori Olcion Muço 25 vjeç nga Berati u përplas me rojën, që nuk e lejoi të futet brenda. Në këtë moment, i riu nxori armën duke qëlluar në drejtim të derës tetë herë me pistoletë.

Plumbat përshkuan derën, por fatmirësisht asnjë nga punonjësit e bankës nuk mbeti i lënduar, ndërkohë që lajmëruan policinë, e cila mbërriti me shpejtësi. Autori Olcion Muço tentoi që të largohet duke ikur me vrap, por rreth 1 km nga banka e nivelit të dytë është prangosur. Pas arrestimit atij i janë gjetur dhe sekuestruar arma e krimit, maska, kapuçi, 8 gëzhoja si edhe prova të tjera balistike.

Ndërhyrja në kohë e policisë parandalon një ngjarje të rëndë kriminale. Tentoi të vidhte një bankë të nivelit të dytë në qytet, policia ndjek dhe kap autorin. Sekuestrohet arma e krimit, maska, kapuçi, 8 gëzhoja si edhe prova të tjera balistike. Në datën 22.05.2018, rreth orës 16:00, në afërsi të Poliklinikës së qytetit Lushnje, është tentuar të vidhet një bankë të nivelit të dytë. Autori ka hyrë në bankë i maskuar dhe me armë dhe ka qëlluar me armë.
Nga të shtënat nuk ka asnjë person të lënduar.

Shërbimet e Policisë me të marrë njoftim kanë reaguar në kohë reale ku falë veprimeve të shpejta të punonjësve të Patrullës së Përgjithshme u bë e mundur kapja gjatë ndjekjes dhe arrestimi në flagrancë i autorit i cili tentoi të largohej në brendësi të lagjeve, rreth 1 km nga vendi i ngjarjes. U arrestua në flagrancë shtetasi Olcion Muço, 25 vjeç, nga Berati. Grupi hetimor sekuestroi në cilësinë e provës materiale armën me të cilën u tentua të vidhet banka, maska dhe 1 kapuç. Gjithashtu në vendngjarje u sekutruan 8 gëzhoja pistolete TT të cilat dyshohen se janë qitur nga pistoleta e autorit. Grupi hetimor po punon për dokumentimin e plotë të ngjarjes.
Njoftimi i Policise se Lushnjes