Emisioni IMPAKT Opinion

THYERJA E MEMORIALIT TURK SI PROVOKIM I FONDAMENTALIZMIT TE KRISHTERE

 

Ne videon me poshte Dr. Olsi Jazexhi komenton mbi thyerjen e memorialit turk qe perkujton heronjte e demokracise ne Turqi. Ai permend thirrjet e dhunshme qe injorante sikur Arian Asimi dhe Ilir Borova ne SHBA, Eduart Ndocaj ne Tirane kane bere. Ai permend sesi katolike sikur Tritan Shehu, Revista Kulturore Jeta Katolike ne Nju Jork, apo Spartak Ngjela dhe Bajram Peci lavderojne kete akt dhune. Dr. Jazexhi i ben apel qeverise shqiptare qe ti japi fund provokimeve te krishtera kunder tolerances fetare ne Shqiperi dhe te respektohet e drejta e muslimaneve per simbolet e tyre ne vend. Dr. Jazexhiu i kujton ekstremisteve anti-muslimane sikur Arian Asimit, Ilir Boroves e Spartak Ngjeles historine e Sali Butkes me andartet grek ne jug te Shqiperise dhe te Ahmet Zogut, Haxhi Qamilit dhe Enver Hoxhes me separatistet mirditore kur ata quanin turq muslimanet e Shqiperise. Ai u thote ekstremisteve te krishtere qe nese jane trima kete memorial duhet ta thyejne gjate dites dhe jo naten si lepuj. Olsi Jazexhi i apelon Arian Asimit qe nese eshte trim te provoje ta beje te njejten gje edhe me xhamite dhe monumentet turke dhe muslimane ne Amerike dhe mos te flasi si lepur nga Amerika pas kompjuterit. Ne te kundert ai i ben apel organeve ligj-zbatuese qe te ruajne tolerancen fetare ne Shqiperi duke sjelle para gjykates nxitesit e urrejtjes anti-muslimane dhe anti-turke dhe thyeresit e monumentit turk te Tiranes.

OPINIONE