Turqia serish arreston agjente informativ te Mossad-it

Shtatë agjentë të Mossad-it arrestohen në Turqi.

Sipas informacioneve turke, operativët e Mossad-it kryen operacione të ndryshme duke përfshirë shënimin e objektivave për sulmet e mëvonshme dhe spiunimin e udhëheqjes ushtarake të Hezbollahut.

Keta persona u arrestuan gjate një operacioni të inteligjencës turke që zbuloi një rrjet prej 56 personash që akuzohen se punonin për Mossad-in.
Arrestimet gjithashtu u raportuan nga mediat izraelite duke ju referuar gazetes turke, The Daily Sabah.

Sipas raportit, të arrestuarit kanë pranuar akuzat e spiunazhit per llagari te shtetit te izraelit.

Media turke shkruan se ekspozimi i rrjetit të operativëve të Mossad ishte rezultat i përgjimeve disamujore dhe pretendimeve se operativët po spiunonin shtetas joturq, përpjekje që rezultoi në arrestimin dhe rrëfimin e shtatë personave.

Daily Sabah raporton se dokumentet e MIT zbuluan se 56 operativët e Mossad-it kishin lidhje me nëntë rrjete secilin rrjet të mbikëqyrur nga nëntë agjentë të Mossad me bazë në Tel Aviv.

MIT ka zbuluar se spiunet e Mossadit kishin për detyrë të mblidhnin informacion mbi objektivat e tyre përmes një sërë metodash, duke përfshirë “përmes një metode të rrugëtimit në internet, gjurmimin e lëvizjeve të automjeteve përmes GPS, hakerimin në rrjetet e mbrojtura me fjalëkalim të bazuar në Wi- Pajisjet Fi dhe gjetja e vendndodhjeve private.”

Celula e operativëve të Mossad-it përbëhej nga shumë qytetarë jo-izraelitë të vendeve të Lindjes së Mesme, të cilët ndiqnin, fotografonin dhe vëzhgonin objektivat e tyre. Burimi turk shkruan se mbikëqyrësi i atij operacioni ishte një agjent arab izraelit dhe se të paktën njëri prej operativëve është palestinez.

Raporti vazhdon të detajojë veprimet e celulës operative me bazë në Turqi dhe në vende të tjera të Lindjes së Mesme. Me sa duket, anëtarët e celulës në Liban, për shembull, kryen operacione të ndryshme, duke përfshirë shënimin e objektivave për sulmet e mëvonshme dhe spiunimin e udhëheqjes ushtarake të Hezbollahut.

Kjo nuk është hera e parë që burimet turke pretendojnë se shërbimet turke të inteligjencës kanë shkatërruar spiunët që punonin për Izraelin. Daily Sabah shkruan se Turqia arrestoi gjashtë operativë të Mossad-it në maj të këtij viti dhe se në dhjetor të vitit të kaluar, nje tjeter njësi agjentësh të Mossad-it që punonin për të përhapur frike dhe informacion te rrme në internet me qellimin per frikësimin e palestinezëve./Jpost/GazetaImpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne