Vazhdojnë protestat kundër krimeve barbare të regjimit sionist në Gaza

Në vazhdimësi të protestave kundër krimeve barbare të regjimit sionist në Gaza; Qindra mbështetës të kombit palestinez të shtunën mbajtën demonstrata në Londër, Paris, Lion, Belfast, Dublin dhe Depuka në mbështetje të popullit palestinez dhe për të shprehur kundërshtimin ndaj regjimit izraelit.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars; Protestuesit në Londër, pasi ecën nëpër rrugët qendrore të qytetit, u ulën në urën Westminster pranë Parlamentit Britanik dhe brohoritën parulla në mbështetje të një armëpushimi të menjëhershëm në Gaza. Pjesëmarrësit në këtë lëvizje protestuese kërkuan ndërprerjen e ndihmave britanike me armë për regjimin sionist dhe dëbimin e ambasadorit të këtij regjimi nga Londra. Duke mbajtur flamurin palestinez, ata thirrën: “Ndal pushtimin” dhe “Liri Palestinës”.

Në shenjë proteste kundër mbështetjes së pakushtëzuar të Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara për Izraelin, disa protestues mbanin maska ​​me fytyrat e kryeministrit britanik Rishi Sonak dhe presidentit amerikan Joe Biden dhe ngritën duart e tyre, të cilat ishin njollosur me bojë të kuqe. Aktivistët anti-sionistë në qytete të tjera britanike gjithashtu dolën në rrugë dhe shfaqën edhe një herë zemërimin e tyre për vrasjen e popullit të shtypur palestinez. Demonstratat të shtunave në Britani janë kthyer në një lëvizje politike gjatë 13 javëve të fundit.

Mijëra qytetarë francezë gjatë një demonstrate në Paris deklaruan mbështetjen e tyre për popullin palestinez në Gaza dhe dënuan sulmet e vazhdueshme të sionistëve në këtë rrip. Një demonstratë në mbështetje të popullit palestinez u mbajt edhe në Lion.  Në këtë demonstratë, e cila u mbajt me praninë e dhjetëra njerëzve, demonstruesit mbanin në duar flamuj palestinezë dhe brohoritnin parulla në mbështetje të palestinezëve. Gjithashtu, mijëra mbështetës palestinezë mbajtën demonstrata anti-izraelite në Belfast dhe Dublin në Irlandën e Veriut dhe Republikën e Irlandës dhe kërkuan një armëpushim të menjëhershëm.

Demonstrata u shoqërua me fjalime, slogane dhe këngë në mbështetje të popullit palestinez dhe thirrje për një armëpushim në Gaza. Mijëra njerëz në Indonezi të shtunën dolën në rrugë në mbështetje të popullit të Gazës dhe duke dënuar krimet e regjimit sionist. Ata me këtë rast kërkuan përfundimin e luftës. Duke publikuar foto nga ky tubim protestues, AFP raportoi se banorët e qytetit “Depuka” në Indonezi mbështetën popullin palestinez duke brohoritur parulla kundër regjimit sionist. Demonstruesit mbanin pankarta që shkruanin; “Jepini fund rrethimit të Gazës”  dhe “ndaloni vrasjen e palestinezëve”. Ministria e Shëndetësisë e Gazës të shtunën, në ditën e 92-të të luftës; raportoi rritjen e numrit të dëshmorëve në 22722 persona dhe të të plagosurve në 58166 persona./parstogday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne